fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Putin w "Die Zeit": NATO to relikt zimnej wojny

Władimir Putin
PAP/EPA
W artykule opublikowanym w "Die Zeit" we wtorek, w rocznicę inwazji hitlerowskich Niemiec na ZSRR w 1941 roku, prezydent Rosji Władimir Putin pisze m.in. że "pomimo prób napisania kart historii na nowo, które są dziś podejmowane, prawda jest taka, że żołnierze radzieccy przybyli do Niemiec nie po to, by mścić się na Niemcach, ale ze szlachetną i wielką misją wyzwolenia".

Putin w "Die Zeit" chwali powojenne wysiłki zmierzające do odbudowy wzajemnego zaufania w stosunkach międzynarodowych, ale jednocześnie oskarża NATO o to, że jego ekspansja na wschód, obejmująca byłe państwa bloku radzieckiego w Europie środkowej i wschodniej oraz Kraje Bałtyckie wchodzące w skład ZSRR, osłabia bezpieczeństwo.

"Mieliśmy nadzieję, że koniec zimnej wojny będzie wspólnym zwycięstwem dla Europy" - pisze Putin.

"Ale inne podejście zwyciężyło, oparte o ekspansję NATO, relikt zimnej wojny. 14 nowych państw, w tym byłe republiki ZSRR, dołączyły do organizacji, skutecznie niwecząc nadzieje na kontynent bez linii podziałów" - kontynuuje.

"Cały system europejskiego bezpieczeństwa obecnie, stopniowo, się degraduje. Napięcie rośnie a ryzyko nowego wyścigu zbrojeń staje się realne" - pisze Putin.

Prezydent Rosji podkreśla, że bezpieczeństwo i dobrobyt Europy mogą być osiągnięte tylko dzięki wspólnym wysiłkom i dodaje, że "Rosja opowiada się za odtworzeniem partnerstwa w Europie".

"Naszym wspólnym i niekwestionowanym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa kontynentu, na którym nie byłoby linii podziałów, tworzenie wspólnej przestrzeni dla współpracy na równych zasadach (...)" - pisze Putin.Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA