fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Prezydent Serbii chwali Putina. „To prawdziwy przyjaciel”

AFP
Prezydent Serbii Aleksandar Vučić nazwał swojego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina „prawdziwym przyjacielem” Serbii.

Swój komentarz Vučić wygłosił, gdy w sobotę zapytano go o jego najbliższą wizytę w Soczi.

- Jeśli chodzi o prezydenta Putina i moją wizytę, przygotowujemy się. Będziemy mieć dużą i wysoką rangą delegację, ponieważ jest to dla nas wyjątkowo ważne spotkanie - powiedział dziennikarzom Vučić. - Wierzę, że prezydent Putin jest szczerym przyjacielem Serbii. Jako prezydent Serbii muszę chronić interesy swojego kraju i będę nadal to robić - dodał.

Vučić przypomniał, że Serbia jest „jednym z niewielu krajów, które nie nałożyły sankcji na Rosję. Dodał, że Belgrad wspiera Moskwę na poziomie międzynarodowym i współpracuje w dziedzinie wojskowej, organizując wspólne gry wojenne.

- „Jesteśmy bardzo blisko na każdym polu i nie widzę żadnego powodu, aby spotkanie nie odbywało się w atmosferze zaufania - powiedział.

Zaledwie dwa dni temu Vučić osobiście poinformował o wykryciu siatki rosyjskich szpiegów w Serbii. Prezydent potwierdził, że doszło do spotkania rosyjskiego oficera wywiadu z emerytowanym serbskim wojskowym, podczas którego ten ostatni otrzymał pieniądze. Mężczyzna po otrzymaniu gotówki przelicza ją następnie w samochodzie. Do spotkania doszło w grudniu, a sprawa wyszła na jaw, gdy na YouTubie opublikowano nagranie z niego.

Według Vučicia za publikacją filmu nie stoją serbscy agenci. Ale według jednej z teorii autorami nagrania są pracownicy serbskiego wywiadu, sfrustrowani bezsilnością swojego szefostwa wobec działań rosyjskich szpiegów.

Prezydent Serbii już dwa dni temu mówił, że sprawa nie wpłynie na bliskie stosunki jego państwa z Rosją. Zaznaczył przy tym, że jest pewien, iż „prezydent Władimir Putin nie został poinformowany o działaniach rosyjskich agentów”. - Nie zmienimy naszej polityki wobec Rosji, którą postrzegamy jako braterski i przyjazny kraj (...) ale wzmocnimy naszą własną obronę wywiadowczą - powiedział.

Źródło: rp.pl/ TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA