fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ropa

Orlen inwestuje w diesla

Bloomberg
Dzięki budowie nowych i modernizacji starych instalacji koncern chce zwiększyć produkcję oleju napędowego, a w konsekwencji i zyski.

W płockiej rafinerii PKN Orlen ruszyła budowa instalacji Visbreakingu, dzięki której koncern będzie mógł wytwarzać z tej samej ilości ropy więcej produktów zapewniających stosunkowo wysokie marże kosztem produktów niskomarżowych. Chodzi o tzw. pozostałość próżniową, która dotychczas była wykorzystywana do produkcji ciężkich olejów opałowych i asfaltu. Po zakończeniu nowej inwestycji będzie z niej wytwarzana m.in. benzyna.

Instalacja Visbreakingu ma powstać kosztem ok. 1 mld zł, z czego ok. 750 mln zł to wartość umowy w formule pod klucz, podpisanej z konsorcjum firm KTI Poland (lider konsorcjum) i IDS-Bud. Prace budowlane potrwają 30 miesięcy, co oznacza, że przedsięwzięcie ma być zakończone w grudniu 2022 r. – Instalacja ta umożliwi nam optymalizację produkcji rafineryjnej i szybki wzrost zysków. Uzyskamy dzięki niej 2 proc. więcej paliwa z przerobu ropy oraz wzrost EBITDA nawet o 415 mln zł rocznie – zapewnia Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Spółka modernizuje też już istniejące obiekty i urządzenia. Dotyczy to m.in. instalacji Hydrokrakingu, która umożliwi zwiększenie rocznej produkcji diesla o 100 tys. ton. Kolejny trwający projekt obejmuje modernizację jednostek hydroodsiarczania oleju napędowego. Dzięki tym wszystkim inwestycjom produkcja diesla ma się zwiększyć w Płocku po 2022 r. o 150 tys. ton. Szacunki koncernu mówią, że to zapewni grupie ponad 600 mln zł dodatkowego zysku EBITDA rocznie. W 2019 r. wyniósł on 9,3 mld zł.

Szybciej, bo jeszcze w tym roku, Orlen chce oddać do użytku centrum badawczo-rozwojowe w Płocku. To jedna z czterech inwestycji zaplanowanych w ramach programu rozwoju petrochemii o łącznej wartości ok. 8,3 mld zł. Budowa centrum ma kosztować 184 mln zł. Dzięki niemu koncern chce zintensyfikować współpracę z instytucjami naukowymi, tak aby możliwe było wdrażanie nowych, własnych technologii. Również dwie kolejne inwestycje petrochemiczne są realizowane w Płocku. Dotyczą zwiększenia zdolności produkcyjnych fenolu i rozbudowy kompleksu olefin. Czwarty projekt realizowany we Włocławku obejmuje budowę kompleksu pochodnych aromatów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA