fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Rośnie liczba ofiar Roundupa w Stanach Zjednoczonych

monsato.pl
Dział środków dla rolnictwa Bayera ma duże problemy: w Stanach wzrosła o 5 tys. liczba pozwów od używających preparatu chwastobójczego Roundup, a zła pogoda zniechęca rolników do kupowania chemii.

Liczba pozwów w Stanach składanych przez ludzi, którzy twierdzą, że Roundup produkcji Monsanto wywołał u nich raka, zwiększyła się o ok.5 tys. do 18 400 - podał Bayer - a wyniki kwartalne były gorsze od przewidywanych. To sprawiło, że akcje giganta z Leverkusen straciły we Frankfurcie 5 proc.

- Skok liczby pozwów jest niepokojący, a zestaw wyników nie wygasi apeli o bardziej stanowcze działania, włącznie ze splitem - stwierdził analityk kredytów w Bloomberg Intelligence, Mustaq Rahaman.

Prezes Werner Baumann zaangażował swą wiarygodność kupując w 2018 r. za 63 mld dolarów Monsanto i twierdząc, że firma bardziej zrównoważyła swój portfel aktywów na środki dla rolnictwa i ochronę zdrowia. Narastanie liczby pozwów na Roundupa oznacza, że zaspokojenie roszczeń może okazać się bardziej kosztowne niż sądzono wcześniej, a to jeszcze bardziej zwiększy presję na prezesa Bayera - uważa Bloomberg.

Baumann jest otwarty na ugodę, o ile będzie rozsądna finansowo i obejmie wszystkie sporne sprawy związane z Roundupem - powiedział podczas telekonferencji.

Do prawnych problemów działu chemii dla rolnictwa doszła jeszcze zła pogoda. W Ameryce Płn. ulewne deszcze opóźniły okres zasiewów i sadzenia, napięcia w handlu z Chinami ograniczyły eksport amerykańskiej soi, co wpłynęło na spadek popytu na chemikalia Bayera. W Europie niezwykłe upały i susza nie pozwalają na sprzedaż środków chwastobójczych. Obroty działu chemii dla rolnictwa zmalały o 3,1 proc.

Bayer potwierdził roczną prognozę wyników finansowych (46 mld euro obrotów i 6,8 euro zysku na akcję) oraz plan obrony w sporze dotyczącym Roundupa, ale zaangażuje się konstruktywnie w procedurę mediacji, którą nakazał sędzia z Kalifornii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA