fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

PepsiCo pozywa indyjskich rolników za uprawę specjalnej odmiany ziemniaka

Bloomberg
Koncernowi nie spodobał się fakt, że niewspółpracujący z nim rolnicy uprawiają odmiany wykorzystywane do produkcji chipsów Lays.

Koncern PepsiCo znany jest nie tylko z napojów Pepsi, ale także z chipsów Lays. Do produkcji tych przekąsek wykorzystywane są specjalne odmiany ziemniaków, do których prawa ma właśnie PepsiCo. Korporacja użycza ich swoim dostawcom, jednak najwyraźniej nie zamierza tolerować sytuacji, w której ktoś uprawia ziemniaki „na dziko".

Do sądu w indyjskim stanie Gudźarat wpłynął pozew indyjskiej spółki zależnej PepsiCo przeciwko kilku rolnikom, którzy mają uprawiać ziemniaki zastrzeżonej dla PepsiCo odmiany nie będąc przy tym dostawcami koncernu. Firma domaga się od każdego z rolników 10 milionów rupii (143 tys. dolarów) odszkodowania.

Bloomberg

- PepsiCo jest największym w Indiach przedsiębiorcą kupującym ziemniaki i jednym z pierwszych współpracujących z tysiącami rolników w celu uprawy specjalnie chronionej odmiany. Dlatego występujemy przeciwko tym, którzy nielegalnie uprawiali naszą zarejestrowaną odmianę – mówił rzecznik indyjskiego PepsiCo, cytowany przez CNN Business.

Pozew koncernu nie podoba się związkom rolników, którzy wezwali rząd, by podjął kroki przeciwko PepsiCo. W liście przesłanym do rządu związkowcy twierdzą, że prawa rolników do uprawy zastrzeżonych odmian są chronione przez indyjskie przepisy dotyczące rolnictwa.

- Uważamy, że rolnicy są zastraszani i nękani, przy wykorzystaniu fakt, że nie są w pełni świadomi swoich praw – twierdzą rolniczy związkowcy.

Kapil Shah zarządzający związkiem Jatan twierdzi wręcz, że PepsiCo działa przeciwko „niezależności żywnościowej" i „suwerenności narodu".

Bloomberg

- Będziey walczyć niezależnie od tego, jak duża jest firma. Pepsi popełniła olbrzymi błąd – twierdzi Kapil Shah.

Związki oskarżają też koncern, który nie komentuje tych doniesień, o nasyłanie na rolników detektywów udających potencjalnych kupców. Detektywi mieli skrycie nagrywać rozmowy i zabierać próbki ziemniaków.

Przeciętne gospodarstwo rolne w Indiach miało w latach 2016-17, jak wynika z szacunkowych danych Narodowego Banku Rolnictwa i Rozwoju Wsi (National Bank for Agriculture and Rural Development), roczne przychody na poziomie około 100 tys. rupii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA