fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Unia jest największym importerem produkcji rolnej z Rosji

Pszenica
AdobeStock
Rosyjska żywność to rzadkość w sklepach krajów Unii. A jednak to Unia jest największym importerem rosyjskiej produkcji rolnej. Co takiego kupujemy w Rosji?

Eksport produktów rolnych z Federacji Rosyjskiej od początku roku na dzień 11 lipca wyniósł 15,576 mld dolarów. To o 17,6 proc. więcej niż w tym samym dniu w ubiegłym, słabym dla całej światowej gospodarki roku, wynika z opublikowanych dziś materiałów rosyjskiego resortu rolnictwa.

Najwięcej zyskał eksport rosyjskich produktów tłuszczowych i olejowych (o 38,5 proc.) do 3,621 mld dol.; choć wartościowo najwięcej dewiz przynosi sprzedaż za granicę zboża, w szczególności pszenicy.

W wypadku zbóż eksport zwiększył się o 20 proc. do 4,373 mld dol.; ryb i owoców morza o 4,3 proc. do 2,6 mld dol., produktów przemysłu spożywczego i przetwórczego ( o 5,2 proc) do 2,103 mld dolarów, a mięsa i produktów mlecznych rosyjscy eksporterzy sprzedali o 25,1 proc. więcej za 703 mln dolarów.

Dotychczas liderem w zakupach towarów rolnych z Rosji były Chiny. Jednak najnowsze dane świadczą o zmianie lidera. Kraje Unii zwiększyły o ponad jedną trzecią zakupy w Rosji i tym samym Wspólnota jest obecnie największym odbiorcą rosyjskiej produkcji rolnej (1,9212 mld dolarów). W wypadku Chin jest to minimalnie mniej - 1,912 mld dol. 

Udziały krajów UE i Chin w całkowitym eksporcie produktów rolnych z Rosji są więc takie same - po 12,3 procent. Na trzeciej pozycji znalazła się Turcja. Eksport do Turcji wzrósł o 12,3 procent i wynosi obecnie 1,808 mld dol. (udział w całości wynosi 11,6%).

W pierwszej dziesiątce importerów rosyjskich produktów rolnych są też Korea Południowa, Kazachstan, Egipt, Białoruś (!), Ukraina (pomimo obustronnych sankcji na towary rolne), Uzbekistan i Azerbejdżan.

W 2019 r. Rosja dostarczyła żywność na rynki zagraniczne za 25,6 mld dolarów. W 2020 eksport zwiększył się do kwoty 30,69 mld dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA