fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa lub macierzyństwa: nowe zasady liczenia terminów przedawnienia

AdobeStock
W postępowaniach o zaprzeczenie biologicznego rodzicielstwa nowy sposób liczenia biegu terminów da zainteresowanym szansę na przemyślenie konsekwencji decyzji o wejściu na drogę sądową.

Takie zmiany przewiduje nowela kodeksu rodzinnego i opiekuńczego autorstwa ministra sprawiedliwości, które wchodzą właśnie w życie.

Terminy te mają biec od chwili, gdy dziecko dowie się, że nie jest biologicznym dzieckiem osoby, której macierzyństwo lub ojcostwo zostało ustalone. Będzie miało rok na wytoczenie powództwa.

Roczny termin ma dać dziecku realną szansę na podjęcie przemyślanej decyzji, która przecież ma niezwykle poważne i długofalowe konsekwencje. Dodatkowo chodzi o to, by nie destabilizować nadmiernie sytuacji prawnej i rodzinnej dziecka. Jeżeli dziecko się dowie, że nie pochodzi od osoby, której macierzyństwo lub ojcostwo zostało ustalone – zanim osiągnie pełnoletność – termin do wytoczenia powództwa liczy się od daty osiągnięcia przez nie pełnoletności.

Podobne zmiany początku biegu terminów określono dla matki oraz męża matki na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Zmiany te stanowią wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 maja 2018 r.

Dotychczasowe przepisy ograniczały to prawo do trzech lat od osiągnięcia pełnoletności.

Podstawa prawna: nowelizacja z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, DzU z 30 października 2019 r., poz. 208

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA