fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jakie są zasady zwrotu nadpłaconych alimentów

Alimenty
Alimenty
AdobeStock
Co dzieje się w sytuacji, w której alimenty pierwotnie zabezpieczone w wyższej kwocie zostają następnie obniżone przez sąd z datą wsteczną albo sąd zasądza je niższe w wyroku kończącym sprawę? Na takie pytanie odpowiedzi udzielił Sąd Najwyższy.

W sprawach sądowych istnieje możliwość uzyskania zabezpieczenia roszczenia, jeżeli uprawdopodobni się istnienie tego roszczenia oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Należy w tym celu posłużyć się środkami, które niekoniecznie muszą stanowić dowody, gdyż zabezpieczenie wymaga jedynie uprawdopodobnienia, a nie udowodnienia faktów, aby przekonać sąd, że dochodzone roszczenie istnieje oraz że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie orzeczenia, które zapadnie dopiero na końcu postępowania, albo uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania.

Zabezpieczenie roszczenia jest powszechnie orzekane w sprawach o alimenty oraz w sprawach rozwodowych, w ramach których sąd zobowiązany jest również do orzeczenia w kwestii alimentów. Powyższe wynika z faktu, że w sytuacji konfliktowej między stronami, a taką stanowi na pewno większość spraw o alimenty oraz spraw rozwodowych, często zachodzi konieczność orzeczenia już na...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA