fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

"Polski Ład" PiS - nowe 500+ na opiekę: rodzice małych dzieci otrzymają 12 tys. zł na opłacenie żłobka lub niani

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
PAP/Leszek Szymański
Rodzinny kapitał opiekuńczy ma być wypłacany na dziecko między 12 a 36 miesiącem życia i przysługiwać na drugie i kolejne dziecko w rodzinie.

12 tys zł ma być przeznaczone na opłacenie żłobka lub wypłacenie wynagrodzenia niani. Tak wynika z ogłoszonego w sobotę owego programu rządzących.

- Nie znamy jego szczegółów. Niania w dużym mieście zarabia kilka tysięcy złotych miesięcznie, więc średnio 500 zł nie będzie stanowiło dużego wsparcia. Może starczyć na połowę czesnego w żłobku w małej miejscowości. Skutkiem wprowadzenia programu może być podniesienie stawek – komentuje Katarzyna Przyborowska, radca prawny. Dodaje też, że przede wszystkim należy wspierać powstawanie samorządowych placówek opieki. W małych miejscowościach i na wsiach brakuje takich miejsc, co utrudnia powrót rodzicom do pracy.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, gdy rodzice nie będą mieli dostępu do usługi instytucji opiekuńczych, oboje uzyskają większą elastyczność w wykonywanej pracy. W zapewnieniu opieki nad starszymi dziećmi ma zaś pomóc program Świetlica. Będzie polegać na wyposażeniu  4 tys. świetlic tak, by dzieci chciały zostawać w szkole po lekcjach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA