fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking studenckich poradni prawnych - Łódź najlepsza

Od lewej Ewa Usowicz, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, Sławomir Cieślak prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zwycięzca I Rankingu Studenckich Poradni Prawnych i Filip Czernicki, prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych.
Fotorzepa
Łódź, Białystok Kraków – tam są najlepsze poradnie prawne.

Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych po raz pierwszy z „Rzeczpospolitą" przygotowała Ranking Studenckich Poradni Prawnych. Wygrała Łódź. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet w Białymstoku, a na trzecim – Uniwersytet Jagielloński.

W zwycięskiej klinice porad udziela 80 studentów, a opiekuje się nimi 10 pracowników.

– Szczególnie bliskie są nam prawa dziecka – mówi prof. Małgorzatę Król, kierownik kliniki. – Studenci z piątego roku mogą prowadzić też zajęcia z młodzieżą. Studenci sami przygotowują tematy – np. o dowodach osobisty, bójkach itp. i starają się je w przystępny sposób przekazać młodzieży – mówi prof. Król.

W Łodzi prężnie działa też laboratorium pism procesowych. – Na nim przekazujemy praktyczną wiedzę, szerszą, niż jest to czynione na ćwiczeniach z postępowania cywilnego – tłumaczy prof. Król.

W łódzkiej klinice większość spraw stanowią cywilne. Studenci uczą się m.in. pisać pozwy o zapłatę, eksmisję czy o alimenty.

W białostockiej poradni porad udziela 71 studentów pod okiem 12 opiekunów. Klinika funkcjonuje na wydziale jako pracownia i ma swoje specjalizacje.

– Kładziemy nacisk na mediację i prawo ochrony środowiska. Od lat działa też sekcja prawa międzynarodowego i uchodźców – wyjaśnia dr Marta Skrodzka, opiekun poradni.

W krakowskiej poradni działa 44 studentów i 18 opiekunów. Wyróżnia ją specjalizacja: prawo medyczne.

– Istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na porady z tego zakresu. Dotyczą one zarówno prawa administracyjnego (np. dostępu do dokumentacji, finansowania leczenia), prawa cywilnego (np. odszkodowań), jak i karnego (np. odpowiedzialności za błędy lekarskie) – mówi dr Wojciech Górowski, opiekun krakowskiej kliniki.

We wszystkich klinikach prawa w zajęciach mogą uczestniczyć tylko studenci, którzy zostali odpowiednio wcześniej przeszkoleni z zakresu administracji, etyki oraz psychologii.

– O miejscu w rankingu poradni prawnych decydowały cztery kategorie: współczynnik liczby studentów do liczby opiekunów, miejsce klinik w strukturach uczelni, działalność w zgodzie ze standardami określonymi przez Fundację oraz działalność wykraczająca poza podstawowe zadania klinik – mówi Filip Czernicki, prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych.

W każdej można było zdobyć maksymalnie 25 pkt. Za miejsce klinik w strukturach uczelni oraz realizację standardów można było zdobyć zero lub 25 pkt. Współczynnik studentów do liczby opiekunów został opracowany na podstawie corocznych raportów przesyłanych do Fundacji. Na tej podstawie ustalono, ilu studentów przypada na jednego opiekuna w danej poradni. Im mniejszy był współczynnik, tym lepiej. Najlepsza poradnia otrzymywała 25 pkt, następna 24 itd. W przypadku równego współczynnika była przyznawana taka sama liczba punktów.

W działalności dodatkowej punktowane były: organizacja konferencji poświęconych pomocy prawnej i nauczaniu prawa poprzez praktykę, prowadzenie warsztatów, szkoleń oraz spotkań z praktykami dla studentów działających w poradniach, nawiązanie współpracy z organizacjami pozarządowymi, organizowanie symulacji rozpraw oraz wszelka pozostała działalność zwiększająca świadomość społeczną na temat prawa. Informacje na temat działalności dodatkowej pochodzą z corocznych sprawozdań poradni.

Zobacz: Ranking Wydziałów Prawa - Pełna tabela

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA