Reklama

Jacek Czaputowicz o słowach Alaina Juppe: Szczery jak francuski polityk

Alain Juppe potwierdził, że Polska jest dla Francji ważna o tyle, o ile przyczynia się do jej wielkości – pisze politolog Jacek Czaputowicz.

Aktualizacja: 14.10.2016 20:05 Publikacja: 13.10.2016 19:50

Jacek Czaputowicz o słowach Alaina Juppe: Szczery jak francuski polityk

Foto: AFP

Odmowa zakupu przez Polskę helikopterów Caracal stała się przedmiotem publicznych oskarżeń. Oliwy do ognia dolał tekst Jędrzeja Bieleckiego „Polska nie dojrzała do Unii Europejskiej”. Autor wkłada w usta francuskiego polityka Alaina Juppe słowa grożące Polsce, że wypadnie z Unii Europejskiej, jeżeli nie przyjmie „europejskich wartości”.

Autor wypowiedź tę łączy z kwestią odrzucenia przez Polskę francuskiej oferty na sprzedaż helikopterów. Jednak w przywołanym programie (dostępny w internecie) takie sugestie nie padają. Polska została wymieniona przez dziennikarza w kontekście projektu zmiany prawa dotyczącego aborcji. Ale czy zgłaszanie obywatelskich projektów regulacji różnych dziedzin życia społecznego jest sprzeczne z „europejskimi wartościami”?  
Alain Juppe prezentował poglądy, które mają mu przynieść sukces w wyborach prezydenckich. Chce bronić interesów Francji. Nie jest ani Putinofilem, ani Putinofobem. Martwą go izolacjonistyczne poglądy Donalda Trumpa. Ubolewa, że Francja straciła pozycję w Europie i nie jest już słuchana. Obawia się przywrócenia kontroli na granicy z Niemcami i będzie dążyć do obrony projektu integracyjnego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Opinie polityczno - społeczne
Marek Kozubal: Rosyjskie drony nad Polską. Co trzeba poprawić?
Opinie polityczno - społeczne
Wiktoria Jędroszkowiak: Po orędziu von der Leyen – trzy błędy Unii, za które płacimy wszyscy
Opinie polityczno - społeczne
Co powiedziała Ursula von der Leyen w orędziu o UE? Zmiana kursu w paru kwestiach
Opinie polityczno - społeczne
Jak Radosław Sikorski przekuwa hejt od zwolenników prezydenta w polityczne złoto
Opinie polityczno - społeczne
Karol Nawrocki odniósł sukces w USA. Ale popełnił jeden poważny błąd
Reklama
Reklama