fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

USA: Wykonano pierwszą od 17 lat egzekucję więźnia federalnego

AFP
Władze USA przeprowadziły we wtorek pierwszą od 17 lat egzekucję więźnia federalnego. Wyrok wykonano na skazanym za morderstwa Danielu Lee.

Wcześniej Sąd Najwyższy USA zezwolił na przeprowadzenie egzekucji. Skazani na śmierć więźniowie federalni odwoływali się od wyroku twierdząc, że śmierć przez podanie im "śmiertelnego zastrzyku" wypełnia znamiona "okrutnych i niezwykłych kar", które są zakazane na podstawie ósmej poprawki do Konstytucji USA.

Rzeczniczka Biura Więziennictwa USA Kristie Breshears poinformowała agencję Reutersa, że Daniel Lee został uznany za zmarłego o godzinie 8:07 czasu lokalnego.

Daniel Lee został skazany na śmierć za torturowanie i zabicie rodziny w stanie Arkansas. Wśród jego ofiar była 8-letnie dziewczynka.

Ciała Williama Fredericka Muellera, jego żony Nancy Ann Mueller i 8-letniej pasierbicy Sarah Elizabeth Powell znaleziono 5 miesięcy po zaginięciu. Zginęli od strzałów z broni palnej, a na głowach mieli plastikowe torby zaklejone taśmą. Napastnik obciążył ich ciała kamieniami i wrzucił do wody.

Lee do końca zaprzeczał oskarżeniom. - Popełniłem wiele błędów w życiu, ale nie jestem mordercą - tłumaczył. Jego ostatnie słowa to "zabijacie niewinnego człowieka".

Amerykański wymiar sprawiedliwości umożliwia sądzenie na dwóch poziomach - federalnym i stanowym. Niektóre przestępstwa - np. fałszowanie pieniędzy - są automatycznie sądzone przez sędziów federalnych.

Według statystyk, które przytacza AP, na szczeblu federalnym między 1988 a 2018 rokiem na śmierć skazano 78 osób, ale tylko trzy wyroki wykonano. Na egzekucję oczekuje obecnie 62 więźniów federalnych.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA