fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Zabójstwo Chaszodżdżiego: pięć osób skazanych na śmierć

Dżamal Chaszodżdżi
Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic license, fot. April Brady
Saudyjski sąd skazał na karę śmierci pięć osób, a kolejne trzy na długoletnie więzienie za zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego,zagorzałego krytyka władz Arabii Saudyjskiej, felietonisty "Washington Post".

2 października 2018 roku Dżamal Chaszodżdżi wszedł do saudyjskiego konsulatu w Stambule po dokument zaświadczający o jego rozwodzie. Ślad po dziennikarzu zaginął.

Kilka dni później służby wywiadowcze dotarły do nagrań z konsulaty, które dowiodły, że dziennikarz był przesłuchiwany, torturowany, a następnie zamordowany.

Chaszodżdżi, felietonista "Washington Post", słynął jako krytyk władz Arabii Saudyjskiej. W 2017 roku  powodu krytyki następcy tronu Muhammada ibn Salmana zmuszony był do opuszczenia rodzinnego kraju. Zamieszkał w USA.

Dziennikarza zamordowali saudyjscy agenci, którzy dostali polecenie sprowadzenia Chaszodżdżiego do Arabii Saudyjskiej, "za pomocą perswazji", a jeśli ta metoda okaże się nieskuteczna - siłą.

Nagrania zarejestrowane w konsulacie w Stambule udowodniły brutalne tortury zadawane dziennikarzowi, któremu następnie wstrzyknięto dużą dawkę narkotyku, która spowodowała zgon. Ciało zostało rozczłonkowane.

W sprawie zabójstwa aresztowano 18 osób, wśród nich wyżsi urzędnicy państwowi - m.in. zastępca szefa wywiadu i starszy adiutant następcy tronu, księcia Mohammeda bin Salmana. Pięciu urzędników zwolniono w toku śledztwa, ostatecznie ostatecznie przed sądem stanęło 11 osób.

Pięć z nich zostało skazanych na śmierć, trzy - na długoletnie więzienie. Ich personalia są utajnione, ale już na początku procesu w czerwcu ekspertka ONZ Agnes Callamard ujawniła, że wyrok kary śmierci ciąży nad Fahadem Shabibim Albalawim, Turkim Muserrefem Alshehrim, Waleedem Abdullahem Alshehrim, Maherem Abdulazizem Mutrebem, oficerem wywiadu, który według USA pracował dla Sauda al-Qahtaniego oraz  Salahem Mohammedem Tubaigym, lekarzem medycyny sądowej z ministerstwa spraw wewnętrznych.

Według organizacji Human Rights Watch prowadzony za zamkniętymi drzwiami proces oskarżonych nie spełniał międzynarodowych standardów, a skazani zostali wykonawcy zbrodni, a nie jej zleceniodawca.

Według Callamard oraz analiz CIA morderstwo dziennikarza zlecił następca tronu Mohammad bin Salman. W posiadaniu agencji jest nagranie, w którym Salman nakazuje "uciszyć Chaszodżdżiego tak szybko, jak to możliwe". Wyniki raportu CIA potwierdza także Reuters.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA