fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Z wystawy skradziono złotą toaletę. Jej wartość to ponad 4 mln dolarów

AFP
Wykonana z 18-karatowego złota toaleta została skradziona w sobotę rano z wystawy w Pałacu Blenheim, domu rodzinnym Winstona Churchilla.

Toaleta była częścią wystawy z dziełami artysty Maurizio Cattelana. Została otwarta w czwartek.

- Na początku, gdy obudzono mnie rano informacja o kradzieży, myślałem, że to żart. Kto jest na tyle głupi, by kraść toaletę? Zapomniałem, że jest ona wykonana ze złota - powiedział autor dzieła o nazwie "Ameryka".

Cattelan zaprzeczył, by zdecydował się na podobny krok jak artysta Banksy, który podczas aukcji zniszczył jedno ze swoich dzieł. - Chciałbym, aby był to żart - powiedział. - Historia jest śmiertelnie poważna, nawet jeśli wydaje się surrealistyczna, ponieważ przedmiotem kradzieży jest toaleta - dodał.

Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Zatrzymano 66-letniego mężczyznę, ale nie postawiono mu zarzutów. Funkcjonariusze uważają, że napadu dokonała grupa osób, która wykorzystała do tego co najmniej dwóch pojazdów.

Uncja złota kosztuje obecnie około 1500 dolarów. 18-karatowe złoto jest w 75 procentach czyste, co oznacza, że ważąca 103 kilogramy toaleta może po przetopieniu być warta ponad 4 mln dolarów.

Źródło: New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA