fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Nazwali księcia Harry'ego "zdrajcą rasy". Skazano nastolatków z Polski

AFP
Nastolatkowie, którzy nazwali księcia Harry'ego "zdrajcą rasy", zostali skazani w Wielkiej Brytanii. Michał Sz. i Oskar D.-K. zostali zatrzymani za propagowanie terroryzmu.

19-letni Michał Sz. został skazany na cztery lata i trzy miesiące w zakładzie dla młodocianych przestępców. Rok młodszy Oskar D.-K. na 18 miesięcy udziału w programie, który zakłada krótkotrwałe pozbawienie wolności. 

Pochodzący z Polski Michał Sz. zamieścił w internecie zdjęcie, na którym pokazany był wizerunek księcia Harry'ego z przystawionym do głowy pistoletem. Tło było zrobione z krwi. Grafika zawierała również swastykę i została zamieszczona na skrajnie prawicowej grupie w sierpniu ubiegłego roku, kilka miesięcy po ślubie księcia Harry'ego z amerykańską aktorką Meghan Markle. "Do zobaczenia, zdrajco rasy" - takimi słowami podpisał grafikę.

Michał Sz. przyznał się do dwóch zarzutów: propagowania terroryzmu i posiadania materiałów teorrrystycznych, w tym rasistowski podręcznik "White Resistance Manual" i podręcznik szkoleniowy Al-Kaidy.

Polak jest również autorem bloga opisywanego jako "niezwykle brutalnego". Pojawiały się tam treści, w których broniono gwałtu na kobietach i dzieciach. 

Skazany 18-letni Oskar D.-K. przyznał się do dwóch zarzutów propagowania terroryzmu. Sędzia Rebecca Poulet powiedziała, że nastolatkowie wspierali brutalną ideologię prawicowych grup będących pod wpływem neonazizmu.

- Posty, które widziałem i czytałem, są odrażające, a także łamią prawo z powodu ich wyraźnego zamiaru zachęcania do aktów terrorystycznych - powiedziała.

Nastolatkowie zaangażowani byli w działalność neonazistowskiej grupy Sonnenkrieg Division. Grupę, która została ujawniona w zeszłym roku w wyniku dochodzenia BBC, stworzono jako brytyjską wersję amerykańskiej neonazistowskiej organizacji Atomwaffen Division, powiązanej z pięcioma morderstwami.

Inspiracją dla grupy neonazistowskiej były postacie Adolfa Hitlera czy Charlesa Mansona, przywódcy sekty, która w 1969 roku dokonała serii brutalnych morderstw w USA. Wychwalali oni także norweskiego masowego mordercę Andersa Breivika. 

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA