fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Sudan: Mąż chciał ją zgwałcić. Zabiła. Wyrok? Śmierć

Twitter
19-letnia dziś Noura Hussein została skazana przez sąd w Sudanie na śmierć za zabicie męża. Dziewczyna twierdzi, że małżonka zabiła w samoobronie, ponieważ próbował ją zgwałcić.

Hussein została zmuszona do ślubu ze starszym od niej Abdulrahmanem Mohamedem Hammadem gdy miała zaledwie 16 lat. Jak podkreślali jej obrońcy nie chciała wychodzić za mąż, ale chciała skończyć szkołę. Dlatego po ślubie uciekła z domu i zamieszkała z krewnym.

Ostatecznie jednak dziewczynę zmuszono do powrotu do domu, a rodzice nakazali jej zamieszkać z mężem w kwietniu 2017 roku.

2 maja 2017 roku - jak twierdzą organizacje broniące praw człowieka - Hussein została zgwałcona przez męża, w czym mieli mu pomóc trzej przedstawiciele jego rodziny, przytrzymujący dziewczynę w momencie ataku.

Kiedy mąż chciał ją zgwałcić po raz kolejny, następnego dnia rano, nastolatka złapała za nóż i zadała mu śmiertelny cios w czasie szamotaniny - relacjonuje Amnesty International. Od tego czasu dziewczyna przebywa w więzieniu.

Miesiąc temu sąd uznał ją winną. 10 maja w jej sprawie orzeczono karę śmierci.

Seif Magango, zastępca dyrektora regionalnego Amnesty International w Afryce Wschodniej podkreśla, że władze Sudanu muszą unieważnić ten wysoce niesprawiedliwy wyrok i zapewnić Nourze Hussein uczciwy ponowny proces. "Noura Hussein jest ofiarą, a wyrok przeciwko nie jest (...) aktem okrucieństwa".

W mediach społecznościowych popularność zdobył hashtag #SprawiedliwośćdlaNoury (#JusticeforNoura).

26-letni Badr Eldin Salab, aktywista Afrykańskiego Ruchu Młodzieżowego z Chartumu przekonuje, że problemem Sudanu jest prawo, które zawiera elementy islamskiego prawa szariatu. - Prawa są głównym problemem kobiet w Sudanie - dodaje. 

Od 1991 roku w Sudanie gwałt małżeński nie jest uznawany za przestępstwo.

W Sudanie co trzecia kobieta wychodzi za mąż przed 18. urodzinami - wiele tych małżeństw jest aranżowanych przez rodziców. UNICEF twierdzi, że w Sudanie dochodzi czasem do ślubów w których panna młoda ma zaledwie 10 lat.

Źródło: New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA