fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Pracuje w sądzie i śpiewa, by zabić Tuska

Kadr z materiału "Superwizjera"
TVN
Wokalistka nacjonalistycznej kapeli ze Szczecina miała podżegać do zabicia Donalda Tuska - „Superwizjer” TVN zdecydował się wczoraj ujawnić na swojej stronie internetowej nagranie z koncertu "Orle Gniazdo", które początkowo wyciął ze słynnego materiału pt. „Polscy neonaziści”.

Bertold Kittel, jeden ze współautorów reportażu, po emisji ujawnił, że wycięto fragment nagrania, który nawołuje do zabicia byłego premiera, dziś szefa Rady Europejskiej. Po dwóch tygodniach TVN zdecydował jednak, że to ujawni opinii publicznej.

Jak podaje TVN, słowa nawołujące do zabicia Donalda Tuska usłyszeli uczestnicy koncertu szczecińskiego zespołu, a wygłosić je miała wokalistka grupy. — Za…ć go nożem — takie słowa o byłym premierze Donaldzie Tusku padły ze sceny podczas ubiegłorocznego festiwalu „Orle Gniazdo”. Jak można zobaczyć na filmie kręconym ukrytą kamerą, hasło zabić Tuska podchwycili fani. „Za..ć go prosto w serce” - krzyknął jeden z nich.

„Z ustaleń dziennikarzy śledczych Superwizjera wynika, że kobieta jest pracownikiem jednego z Sądów Okręgowych” - podaje TVN.

Dotychczas żadna z prokuratur nie wszczęła śledztwa w sprawie podżegania do zabójstwa. Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim (to jej miejscowo podlega to, co dzieje się na festiwalu "Orle Gniazdo") prowadzi śledztwo pod kątem propagowania treści nazistowskich, podobnie jak prokuratura w Gliwicach, która zajmuje się wydarzeniem organizowania rocznicy urodzin Hitlera w wodzisławskich lasach.

„Prokuratury prowadzące postępowania przygotowawcze dotyczące zdarzeń  pokazanych w materiale filmowym  wyemitowanym w dniu 22.01.2018 r. przez stacje telewizyjną TVN, zwróciły się do stacji o wydanie utrwalonych nagrań  z imprez pokazanych w reportażu. Po ich otrzymaniu zostaną one poddane analizie prawno-karnej” - poinformowała nas kilka dni temu Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

Czy TVN udostępni materiały prokuraturze?

„Po emisji reportażu „Polscy neonaziści” z cyklu Superwizjer, TVN S.A. otrzymała od prokuratur prowadzących postępowania w związku z okolicznościami faktycznymi ukazanymi w audycji pisma dotyczące wydania materiałów prasowych. Spółka przekazuje organom ścigania materiały, zgodnie z wymogami ciążącymi na nadawcy telewizyjnym. Wskazane materiały mogą zostać włączone do akt prowadzonych postępowań karnych. W ocenie TVN S.A. spółka nie jest upoważniona do udzielania prasie szczegółowych informacji o ich rodzaju i treści. Wszelkie pytania z tym związane prosimy kierować do właściwego prokuratora” - odpisało nam Biuro Prasowe TVN.

Za podżeganie do zabicia grozi do 8 lat więzienia, za propagowanie faszyzmu czy nazizmu - do 2 lat.

Organizatorzy festiwalu "Orle Gniazdo" po emisji programu zagrozili TVN procesem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA