fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Kanadyjski rząd dotuje producentów wegańskiego mięsa

Premier Justin Trudeau inwestuje w ekologiczny zamiennik mięsa
AFP
Kanadyjski rząd stawia na ekologiczną produkcję wegańskich zamienników mięsa.

Premier Justin Trudeau poinformował, że przekaże 100 milionów dolarów kanadyjskich (około 291 mln złotych) firmie Merit Functional Foods z Winnipeg specjalizującej się w produkcji roślinnego zamiennika mięsa.

Czytaj także: McDonald's rozpocznie serwowanie całkowicie wegańskiego zestawu już od 2020 roku

- Ludzie na całym świecie jedzą coraz więcej produktów pochodzenia roślinnego, a to tworzy okazję do wypromowania kanadyjskich innowacji i upraw – powiedział premier Kanady.

Merit Functional Food z tych pieniędzy wybuduje nowe zakłady produkcyjne. W nowym zakładzie będzie można przetwarzać groch i rzepak, główne składniki stosowane do produkcji mięsa roślinnego.

Nowa fabryka ma zacząć działać już pod koniec tego roku i dać zatrudnienie 80 osobom.

Produkty Merit Functional Foods będzie kupował m.in. światowy koncern Nestle.

Dieta wegetariańska i wegańska jest coraz bardziej popularna w Kanadzie, gdzie aż 40 proc. społeczeństwa deklaruje się, jako flexitarianie - osoby ograniczające spożycie mięsa lub spożywające je tylko okazjonalnie.

W 2018 roku rząd Kanady obiecał zainwestować 150 mln dol. kanadyjskich w farmy produkujące białko roślinne. Produkcja mięsa jest jednym z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych, które powodują zmiany klimatu. Szacuje się, że wytwarzanie produktów roślinnych powoduje 20-30 razy mniej emisji niż produkcja mięsa i nabiału. Hodowla zwierząt i uprawa pasz wymaga również wycinki lasów i wykorzystania ogromnych ilości wody.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA