fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Zmarł Kazimierz Pazgan, założyciel Konspolu

Fotorzepa, Radek Pasterski
W wieku 71 lat zmarł Kazimierz Pazgan, założyciel Konspolu, dużej polskiej firmy drobiarskiej, a także współtwórca sądeckiej Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University.

Jeden z najbogatszych Polaków zmarł w nocy z piątku na sobotę, jak informuje portal sądeczanin.info - w klinice kardiochirurgii w Zabrzu.

- Z wielkim bólem żegnamy Kazimierza Pazgana, ikonę sądeckiej przedsiębiorczości. Odeszła wielka osobistość, wspaniały człowiek który zmienił oblicze Nowego Sącza, czyniąc z naszego miasta pioniera polskiej przedsiębiorczości – pisze w liście otwartym Ryszard Florek, prezes firmy Fakro, która również pochodzi z Nowego Sącza. Florek podkreśla, że Kazimierz Pazgan stanowił dla nowosądeckich przedsiębiorców inspirację i jako pierwszy w regionie zaczął inwestować na szeroką skalę. - Czerpiąc z tak dobrego wzoru, zarówno mi jak i innym sądeckim firmom łatwiej było podejmować odważne decyzje. Tym samym Kazimierz Pazgan zmienił oblicze Nowego Sącza, stając się ojcem sądeckiej przedsiębiorczości – pisze Florek.

Biznesmen urodził się w marcu 1948 r. w Starej Kamienicy, ukończył resocjalizację, a pierwsze pieniądze zarobił… grając na trąbce na weselach. Firmę Konspol założył jeszcze podczas stanu wojennego, w 1982 r.. Firma stopniowo zdobyła renomę w kraju, a nawet za granicą, wreszcie w grudniu została sprzedana grupie Cargill za kilkaset milionów euro.

Pazgan za swoje zasługi otrzymał w 2014 r. honorowe obywatelstwo Nowego Sącza. - Rada Miasta przyznaje najwyższe wyróżnienie jakim dysponuje, tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza panu prezesowi Kazimierzowi Pazganowi i swoją uchwałą potwierdza, że ponad wszystkim i ponad wszystko najważniejsi są nasi współobywatele, którzy uczą odwagi, konsekwencji, zdolności podejmowania ryzyka i umiejętności pójścia pod prąd - mówił przed pięciu laty Grzegorz Dobosz, wiceprzewodniczący rady miejskiej.

Pazgan był także współtwórcą lokalnej uczelni, Wyższej Szkoły Biznesu National Louis University. Przez wiele lat był prezesem Krajowej Izby Gospodarczej, był też członkiem Polskiej Rady Biznesu, uczestniczył też w pracach Krajowej Rady Przedsiębiorczości powołanej przez wicepremiera Janusza Piechocińskiego w roku 2013. Wspierał działania Fundacji Pomyśl o Przyszłości zachęcając Polaków do budowania kapitału społecznego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA