Przemysł Obronny

Amerykanie w pościgu, czyli rakietowe żniwa MBDA

Rzeczpospolita
Europejski Dom Rakietowy MBDA, największy na naszym kontynencie producent broni precyzyjnej i potencjalny dostawca oręża dla polskiej tarczy powietrznej Narew, korzysta z powrotu zbrojeniowej koniunktury.

Firma, choć na obronnych rynkach zmaga się z coraz twardszą, amerykańską konkurencją, w zeszłym roku powiększyła portfel zamówień na rakietowe systemy do 16, 8 mld euro. W 2017 r. przychody koncernu były rekordowe: zamknęły się kwotą 3,1 mld euro.

To nie pierwszy tak dobry rok dla pocisków MBDA. Europejska grupa już od kilku lat dyskontuje wzrost napięcia w relacjach międzynarodowych i utrzymująca się koniunkturę na broń w najbardziej zagrożonych konfliktami regionach świata.

- Już obecne zamówienia dają perspektywę na zrównoważony wzrost rakietowej grupy przez następne 5 lat – przyznaje Antoine Bouvier, prezes MBDA. Szef koncernu zapowiada, że w strategicznych planach firmy zamiar osiągnięcia 4 mld euro rocznych przychodów w 2020 roku wydaje się całkiem realny. W ostatnich latach w odpowiedzi na oczekiwania rynku MBDA zatrudniała w swoich oddziałach we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech po ok. 1000 nowych pracowników rocznie. W tym roku MBDA chce przeprowadzić rekrutację nawet większej liczby – ok. 1200 fachowców.

Europejska współpraca i sojusznicza rywalizacja

Ale taki optymistyczny scenariusz rakietowego potentata z kontynentu mogą przekreślić rynkowi rywale zza Atlantyku.

Szefowie rakietowej grupy przyznają, że do bezpardonowej rywalizacji z rakietowymi koncernami z USA o eksportowe kontrakty dochodzi zwłaszcza w Europie i na Bliskim Wschodzie. Prezes Bouvier zapewnia, że europejski producent odpowiada konkurencji coraz bardziej konkurencyjną ofertą modernizacją sprawdzonych systemów i rozwijaniem nowych.

Znaczący postęp w tej kwestii umożliwiło zacieśnienie w ostatnim okresie współpracy międzynarodowej w dziedzinie technologii rakietowych. Rok 2017 był pod tym względem wyjątkowo owocny. Francja i Wielka Brytania rozpoczęły fazę koncepcyjną programu FC/ASW, którego celem jest budowa i rozwój przyszłego pocisku manewrującego dalekiego zasięgu i pocisków przeciwokrętowych nowej generacji, które mają w przyszłości zastąpić rakiety do zwalczania celów lądowych SCALP/Storm Shadow, a także pociski morskie Exocet i Harpoon znajdujące się w arsenałach obu krajów.

Szczyt francusko-niemiecki 13 lipca 2017 r. otworzył perspektywę współpracy w segmencie pocisków rakietowych wystrzeliwanych ze śmigłowców oraz dal impuls do rozwoju przyszłego europejskiego systemu walki powietrznej, który wymusza zastosowanie nowych technologii naprowadzania pocisków rakietowych. MBDA włączyło się także do pierwszego programu badawczego w dziedzinie obronności (projekt Ocean 2020), finansowanego przez nowy Europejski Fundusz Obronny, którego celem jest opracowanie przyszłych skuteczniejszych sposobów monitorowania akwenów morskich i przechwytywania celów oraz neutralizowania zagrożeń na wodach terytorialnych UE.

Pociski na lądzie, morzach i w powietrzu

Europejski potentat rakietowy ujawnił, że w 2017 r. zamówienia eksportowe o wartości 2,6 mld euro ponownie przewyższyły przychody MBDA z kontraktów zawartych w krajach macierzystych firmy (uzyskano 1,6 mld euro). 

Największe zagraniczne zamówienia realizowane przez MBDA w 2017 r. obejmują m.in. umowy z Katarem dotyczące pocisków rakietowych dla baterii nabrzeżnych MCDS i uzbrojenie korwet Fincantieri. Od tego roku dojdą też zamówienia na oręż dla myśliwców Eurofighter Typhoon, zakontraktowane w ramach umowy która wchodzi w życie w 2018 r.

Inne ważne kontrakty wygrane w 2017 r. obejmują systemy rakietowe krótkiego zasięgu VL MICA dla egipskich korwet GoWind i morskie pociski Sea Ceptor do fregat typu 23 w Chile, a także rakiety woda-woda Marte zamówione do szybkich patrolowców przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Znacząca część dostaw trafia już od zeszłego roku na rynek „wewnętrzny” krajów należących do MBDA. We Francji rozpoczęły się pierwsze dostawy morskich pocisków samonaprowadzających (MdCN) i pocisków średniego zasięgu (MMP) dla sił lądowych. W Zjednoczonym Królestwie startują zamówienia na dodatkowe pociski powietrze - powietrze Meteor – przeciwlotnicze rakiety są integrowane właśnie z myśliwcami 5 generacji F-35 Lightning II.

W Niemczech oficjalnie rozpoczęły się negocjacje z rzędem w sprawie programu budowy systemu obrony powietrznej TLVS.

We Włoszech, wybrano pocisk CAMM ER o przedłużonym zasięgu w ramach wymiany rakietowego oręża dla sytemu obrony powietrznej Aspide.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL