fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą fotomontażu w gabinecie prokuratora

Fotorzepa/ Roman Bosiacki
W najbliższy czwartek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmie się sprawą poznańskiego prokuratora, który w gabinecie zawiesił obraźliwy fotomontaż z Jarosławem Kaczyńskim.

Krzysztof L. jest prokuratorem Prokuratury Rejonowej Poznań Nowe Miasto. Postawiono mu zarzut złamania zasad etyki zawodu prokuratora.

Bezpośrednio przyczyną zawieszenia go w czynnościach był plakat z fotomontażem, na którym widniała fotografia Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Fotomontaż przedstawiał go z flagą PiS w rękach w mundurze z epoki Trzeciej Rzeszy. Na plakacie widniał napis „Ein Volk, ein PiS, ein Katschor" nawiązujący do nazistowskiej propagandy.

Plakat prokurator zawiesił na ścianie w swoim gabinecie. Nie wiadomo, kto dokładnie zrobił zdjęcie i wysłał je do przełożonych w Prokuraturze Krajowej. Gabinet Krzysztofa L. został szybko przeszukany przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej (tzw. specwydział). Zabezpieczono także komputer prokuratora.

Obwiniony wyjaśniał przed sądem pierwszej instancji (Sąd Dyscyplinarny przy prokuratorze generalnym), że był to obrazek satyryczny, występujący na Facebooku jako mem.

Sąd Dyscyplinarny przy prokuratorze generalnym 19 lipca 2019 r. zawiesił prokuratora L. w czynnościach służbowych na sześć miesięcy, potem były kolejne zawieszenia.

Czytaj także:

W najbliższy czwartek na posiedzeniu niejawnym w drugiej instancji Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na wniosek Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej zdecydować ma o ewentualnym uchyleniu L. immunitetu prokuratorskiego. - Jeśli tak się stanie, śledczy postawią mu zarzuty z art. 216 par. 1 i art. 231 par. 1 kodeksu karnego. Dotyczą one znieważenia osoby publicznej, przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego - informuje portal "Wirtualna Polska".

Źródło: rp.pl / wp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA