fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokurator Generalny z tajnej listy kandydatów

www.sxc.hu
Nie wiadomo dlaczego Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła utajnić listę kandydatów na nowego prokuratora generalnego.

Krajowa Rada Sądownictwa przyjmowała zgłoszenia od kandydatów do piątku 17 lipca do godziny 24. W ostatnim tygodniu wiadomo było, że swoje złożył jeden z prokuratorów Prokuratury Generalnej i do popołudnia nic się nie zmieniło.

W piątek po południu Rada nabrała wody w usta. W specjalnym komunikacie poinformowała, że będzie teraz sprawdzać zgłoszenia i o kandydatach poinformuje dopiero 27 lipca. Próbowaliśmy ustalić, czy "tajna" jest też liczba kandydatów czy tylko ich dane. Bezskutecznie. Wszystkie telefony milczały.

Sprawa wyboru nowego prokuratora generalnego może budzić emocje. Przypomnijmy, że ponad miesiąc temu wniosek o odwołanie Andrzeja Seremeta z funkcji dotychczasowego prokuratora generalnego złożyła premier Ewa Kopacz. Wcześniej jednak zarówno Krajowa Rada Sądownictwa, jak i Krajowa Rada Prokuratury przyjęły regulamin wyboru nowego prokuratora generalnego w zwykłym trybie na nową kadencję.

Andrzej Seremet kończy urzędowanie 31 marca 2016 r. Każda z rad, po przesłuchaniach, ma wskazać prezydentowi do wyboru jednego kandydata.

Krajowa Rada Prokuratury zaplanowała, że od 12 do 16 października wysłucha osoby ubiegające się o stanowisko prokuratora generalnego, a potem dokona wyboru.

Do 11 września Krajowa Rada Prokuratury przyjmuje zgłoszenia. Pod koniec kwietnia przyjęła i ogłosiła regulamin konkursu. Przesłuchania kandydatów mają być jawne i otwarte dla publiczności.

Już wcześniej, w połowie marca, swój regulamin ogłosiła - przedstawiająca prezydentowi drugiego z kandydatów na szefa prokuratury Krajowa Rada Sądownictwa. Przyjmowała zgłoszenia do 17 lipca, zaś publiczne wysłuchanie i wybór kandydata Krajowej Rady Sądownictwa zostanie dokonany na posiedzeniu od 5 do 9 października.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA