W sobotę, 26 stycznia, odbyło się nadzwyczajne walne zebranie członków krytycznego wobec władz stowarzyszenia prokuratorów. Postanowiono skierować zawiadomienia – w trybie Kodeksu postępowania karnego lub przepisów dyscyplinarnych – o nadużyciu władzy i szykanowaniu prokuratorów, członków Stowarzyszenia. Zażądano też dymisji prokuratorów generalnego i krajowego: Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego.

Czytaj także: Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia" chce ustąpienia Zbigniewa Ziobry

Prokuratorzy piszą w uchwale, że powstanie niezależnej organizacji spotkało się z nieprzychylną reakcją ze strony kierownictwa prokuratury, które najpierw inwigilowało proces jej rejestracji, a następnie konsekwentnie eliminowało członków oraz sympatyków Stowarzyszenia ze wszystkich gremiów.

„Po degradacjach prokuratorów z marca i kwietnia 2016 r. rozpoczął się proces delegowania niepokornych prokuratorów, bez ich zgody, do jednostek niższego rzędu" – napisano w uchwale. Niemal każde publiczne wystąpienie członków Stowarzyszenia wyjaśniane jest w trybie przepisów dyscyplinarnych. Pozostaje to w jaskrawej sprzeczności z międzynarodowymi standardami praw człowieka, konstytucyjnymi gwarancjami wolności słowa oraz prawem zabierania głosu w dyskursie publicznym przez członków legalnie działającego Stowarzyszenia – głoszą uchwały LSO.