fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Rosja: USA muszą spodziewać się "niewygodnych" sygnałów przed szczytem Biden-Putin

AFP
Rosja powiedziała w poniedziałek, że będzie wysyłać do Stanów Zjednoczonych sygnały, które określiła jako "niewygodne" przed szczytem przywódców obu krajów w przyszłym miesiącu. Zapowiedziano również wzmocnienie wojskowe zachodniej granicy.

Komentarze te pojawiły się dzień po tym, jak prezydent USA Joe Biden powiedział, że będzie naciskał podczas spotkania w Genewie na prezydenta Rosji Władimira Putina, by ten przestrzegał praw człowieka. 

- Amerykanie muszą założyć, że wiele sygnałów z Moskwy (...) będzie dla nich niewygodnych, także w najbliższych dniach - powiedział Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji, cytowany przez agencję informacyjną RIA.

Riabkow zapowiedział, że Rosja będzie gotowa odpowiedzieć na pytania Bidena dotyczące praw człowieka i zaznaczył, że Moskwa jest bardziej elastyczna niż Waszyngton, jeśli chodzi o przygotowanie agendy szczytu.

Więzi Rosji z Zachodem są bardzo napięte w związku z uwięzieniem krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, obecnością wojsk w pobliżu Ukrainy, a także zarzutami o działania cyberprzestępców przy wyborach w USA.

Minister obrony Siergiej Szojgu powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone i NATO zwiększyły ostatnio aktywność wojskową na zachód od Rosji, co wymaga odpowiedzi ze strony Moskwy.

- Działania naszych zachodnich kolegów niszczą światowy system bezpieczeństwa i zmuszają nas do podjęcia odpowiednich środków zaradczych - cytowała Szojgu agencja prasowa Interfax.

- Do końca roku w Zachodnim Okręgu Wojskowym zostanie utworzonych około 20 formacji i jednostek wojskowych - cytowano jego wypowiedź.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA