fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Pierwszy dzień prezydentury Bidena. Jakie podjął decyzje?

Joe Biden
AFP
W pierwszym dniu prezydentury, po zaprzysiężeniu go 20 stycznia 2021 r. na 46. prezydenta USA, Joe Biden podpisał pierwszych 15 aktów wykonawczych, z których wiele wiązało się z wycofaniem się z decyzji podjętych w czasie kadencji Donalda Trumpa - informuje Reuters.

Podpisując dokumenty w obecności dziennikarzy w Gabinecie Owalnym w środę popołudniu, Biden podkreślił, że "nie ma czasu do stracenia".

- Niektóre z tych aktów wykonawczych, które podpiszę dziś, pomogą zmienić kierunek kryzysu związanego z COVID, będziemy walczyć ze zmianami klimatu w sposób, który nie był dotychczas podejmowany i poszerzać rasową równość - wyliczał Biden.

Wśród rozporządzeń podpisanych przez Bidena miało być m.in. rozporządzenie nakazujące noszenie masek w budynkach instytucji federalnych oraz przez pracowników federalnych, rozporządzenie powołujące biuro w Białym Domu koordynujące działania podejmowane w walce z koronawirusem oraz rozporządzenie wstrzymujące wyjście przez USA z WHO.

Biden podpisał też dokument rozpoczynający proces ponownego przystąpienia USA do porozumienia klimatycznego z Paryża. Wydał też rozporządzenie, w którym odwołał zgodę wydaną przez prezydenta Trumpa na budowę ropociągu przez Keystone XL.

Biden odwołał też decyzję Trumpa ws. finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem i wycofał się z zakazu podróżowania do USA z niektórych krajów zamieszkiwanych w większości przez muzułmanów.

W najbliższej przyszłości Biden ma także wycofać się z zakazu pełnienia służby w wojsku przez transpłciowych Amerykanów.

Biden zwrócił się też do Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób, by te przedłużyły moratorium na eksmisje Amerykanów do marca i do Departamentu Edukacji, by zawiesił do września obowiązek spłacania kredytów studenckich.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA