fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Biden zamierza cofnąć kontrowersyjne decyzje Trumpa

AFP
W pierwszych godzinach swojego urzędowania Joe Biden zamierza cofnąć niektóre najbardziej kontrowersyjne decyzje Donalda Trumpa. Dotyczy to m.in. zmian w przepisach zakazujących imigracji z krajów muzułmańskich i łączenia rozdzielonych przepisami wprowadzonymi przez Trumpa rodzin na granicy Meksyk-USA.

O planach Joe Bidena poinformował przyszły szef jego personelu Ron Klain.

W notatce, którą Klain wysłał do urzędników wyższego szczebla znalazła się informacja o tym, że Biden już pierwszego dnia urzędowania - w środę 20 stycznia po inauguracji - zamierza przedsięwziąć działania wykonawcze, które mają za zadanie cofnięcie kontrowersyjnych decyzji poprzednika.

Będzie to element 10-dniowego ekspresowego działania, którym Biden zamierza "przekierować" kraj z torów, na które wprowadził go Donald Trump.

Jeszcze w środę Joe Biden chce podjąć działania dotyczące przepisów, które ograniczają imigrację z niektórych krajów muzułmańskich, powrotu do porozumienia klimatycznego z Paryża, oraz zacząć intensywną walkę z pandemia koronawirusa, m.in. poprzez zarządzenie obowiązku noszenia masek na terenach obiektów federalnych i podczas podróży między stanami.

Pierwszego dnia urzędowania Biden chce przedstawić także projekt kompleksowej reformy prawa imigracyjnego.

Kolejne działania dotyczą przedłużenia pauzy w spłacie kredytów studenckich, zapobiegania eksmisjom lub zajęciu majątków osób, które ucierpiały w związku z pandemią.

Klain napisał, że osiągnięcie zamierzonych przez Bidena celów będzie wymagało od Kongresu podjęcia konkretnych działań, w tym uchwalenia ustawy o pomocy w wysokości 1,9 biliona dolarów.

Kolejne działania, jakie podejmie Biden, dotyczą obywatelstwa dla osób, które nielegalnie przebywają w USA.  Zostanie opracowana 8-letnia ścieżka prawna dotycząca uzyskania obywatelstwa, przy czym proces ten zostanie przyspieszony dla osób, które przyjechały do USA jako dzieci, a wedle przepisów wprowadzonych przez administrację Trumpa powinny być deportowane, oraz dla osób z krajów nękanych konfliktami.

Czwartek Biden ma poświęcić przepisom związanym z walką z pandemią - m.in. podpisze decyzje dotyczące otwarcia szkół i firm oraz szerokiej akcji testowania obywateli. W piątek podjęte zostaną działania mające na celu pomoc ekonomiczna dla osób, które poniosły największe koszty pandemii.

Przyszły tydzień, jak zapowiedział Klein, poświęcony będzie powrotowi Stanów Zjednoczonych do paryskiego porozumienia klimatycznego oraz przepisom, które przyspieszą łączenie rodzin, zgodnie z polityką Trumpa rozdzielonych na granicy USA-Meksyk.

Jak podkreśla AP, nowo wybrani prezydenci tradycyjnie podejmują szybkie działania wykonawcze po objęciu urzędu. Podobnie zrobił Donald Trump, ale wiele jego decyzji zostało zakwestionowanych, a nawet odrzuconych przez sądy.

Źródło: Associated Press
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA