fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Sondaż: Biden utrzymuje 9 punktów proc. przewagi nad Trumpem

AFP
Joe Biden utrzymuje przewagę wynoszącą 9 punktów procentowych nad Donaldem Trumpem w sondażu Reuters/Ipsos przeprowadzonym po pierwszej debacie prezydenckiej przed wyborami zaplanowanymi na 3 listopada.

Od początku września Biden niezmiennie, w kolejnych sondażach, utrzymuje 9 punktów procentowych przewagi nad Trumpem.

Reuters zwraca jednak uwagę, że specyfika wyborów prezydenckich w USA sprawia, że zdobycie bezwzględnej liczby głosów w wyborach nie musi dać zwycięstwa w wyborach prezydenckich, w których kluczową rolę odgrywa układ głosów w Kolegium Elektorskim (wyborcy w wyborach prezydenckich w USA wybierają - de facto - nie kandydata na prezydenta lecz elektorów, którzy oddają potem głosy na kandydata na prezydenta).

Tymczasem sondaże na poziomie stanów pokazują, że w wielu tzw. swing states, czyli stanach, w których żaden z kandydatów nie ma zdecydowanej przewagi i które mogą odegrać kluczową rolę w wyborze prezydenta, poparcie dla Trumpa i Bidena jest podobne.

83 proc. uczestników sondażu Reuters/Ipsos, którzy deklarują, że wezmą udział w wyborach twierdzi, że dokonali już ostatecznego wyboru popieranego przez siebie kandydata na prezydenta. 13 proc., w tym 10 proc. wyborców sympatyzujących z Partią Demokratyczną i 15 proc. wyborców Partii Republikańskiej, nie jest jeszcze pewnych swojego wyboru.

51 proc. ankietowanych chcących wziąć udział w wyborach deklaruje oddanie głosów przed 3 listopada - bądź głosując korespondencyjnie, bądź głosując przed tą datą w lokalach, w których będzie to możliwe.

6 proc. respondentów oddało już głos w wyborach.

Sondaż przeprowadzono na grupie 1314 dorosłych Amerykanów. Gotowość do oddania głosu w wyborach zadeklarowało 830. Margines błędu statystycznego wynosi 4 punkty procentowe.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA