fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump: Zamierzam zmniejszyć liczbę żołnierzy USA w Niemczech

AFP
Prezydent Donald Trump potwierdził w poniedziałek wcześniejsze nieoficjalne doniesienia dotyczące wycofania części żołnierzy USA z Niemiec. Prezydent USA poinformował, że zamierza zmniejszyć liczbę amerykańskich żołnierzy w Niemczech do 25 tysięcy i zarzucił niemieckiemu sojusznikowi, że ten wydaje zbyt mało na armię i wykorzystuje USA w stosunkach handlowych.

Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Niemczech ma zmniejszyć się o ok. 9500.

Pierwsze informacje o zmniejszeniu liczebności amerykańskiego kontyngentu w Niemczech pojawiły się 5 czerwca.

Podczas konferencji prasowej 15 czerwca Trumpa zarzucił Niemcom "zaległości" jeśli chodzi o ich wypełnianie zobowiązań wynikających z bycia członkiem NATO.

- Więc bronimy Niemiec, a oni mają zaległości. To nie ma sensu. Więc zamierzamy zmniejszyć liczbę żołnierzy (w Niemczech) do 25 tysięcy - oświadczył Trump dodając, że Niemcy "traktują (USA) bardzo źle w handlu". Prezydent USA nie rozwinął jednak tej ostatniej myśli.

W 2014 roku NATO podjęło decyzję, że każdy kraj członkowski powinien wydawać na obronność 2 proc. PKB. Większość krajów NATO - w tym Niemcy - do dziś nie zrealizowało jednak tego celu.

W ubiegłym tygodniu Reuters podawał - powołując się na liczne źródła - że decyzja Trumpa była zaskoczeniem zarówno dla strony niemieckiej, jak i dla Departamentu Stanu USA i Pentagonu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA