fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Pentagon nie otrzymał polecenia ws. wojsk USA w Niemczech

AFP
Decyzja prezydenta Donalda Trumpa ws. wycofania 9500 amerykańskich żołnierzy z Niemiec miała zaskoczyć wielu wysokich rangą przedstawicieli administracji zajmujących się bezpieczeństwem narodowym - pisze Reuters powołując się na pięć źródeł w administracji USA. Pentagon nadal nie otrzymał formalnego polecenia przeprowadzenia redukcji amerykańskiego kontyngentu w Niemczech.

W piątek przedstawiciel władz USA poinformował nieoficjalnie, że Trump podjął decyzję o wycofaniu z Niemiec 9500 amerykańskich żołnierzy zmniejszając liczebność wojsk USA w tym kraju z 34500 do 25 tysięcy. Jak zapewniał ów urzędnik decyzja ta była efektem "miesięcy pracy dowództwa armii USA" i nie miała nic wspólnego z napięciami pomiędzy Trumpem a kanclerz Angelą Merkel, która pokrzyżowała plany prezydenta USA ws. organizacji szczytu przywódców państw G-7, na którym mieliby się oni spotkać osobiście w Stanach Zjednoczonych.

Jednak - jak podaje Reuters powołując się na swoje źródła - wielu przedstawicieli administracji zajmujących się bezpieczeństwem narodowym w Białym Domu, Departamencie Stanu i Pentagonie było zaskoczonych tą decyzją, którą tłumaczą w różny sposób: niektórzy wskazują na rozgoryczenie Trumpa w związku z fiaskiem planów organizacji szczytu G-7, inni twierdzą, że jest to efekt wpływu na prezydenta byłego ambasadora USA w Niemczech, Richarda Grenella.

Sam Grenell nazywa doniesienia o przyczynach redukcji wojsk USA w Niemczech "plotkami" i odmawia odpowiedzi na pytania na temat ewentualnej decyzji w tej sprawie i swojej roli w jej podjęciu.

Jeden z przedstawicieli administracji USA twierdzi w rozmowie z agencją Reuters, że Pentagon nie otrzymał jeszcze formalnego polecenia od prezydenta ws. redukcji kontyngentu w Niemczech. Przedstawiciele Departamentu Obrony nie wiedzą na razie jakie znaczenie ma ta decyzja na relacje z Niemcami - twierdzi rozmówca agencji.

USA nie konsultowały z Niemcami tej decyzji - potwierdzają dwa źródła zbliżone do sprawy.

Reuters przypomina, że administracja Trumpa od lat dążyła do redukcji kontyngentu wojsk USA w Niemczech, krytykując rządy w Berlinie za zbyt małe wydatki na armię.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA