fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Prokurator generalny odejdzie z powodu tweetów Trumpa?

AFP
Amerykański prokurator generalny William Barr rozważa rezygnację ze stanowiska, w związku z wpisami Donalda Trumpa na Twitterze dotyczącymi śledztw prowadzonych przez Departament Sprawiedliwości - informuje "Washington Post".

Barr miał rozmawiać na ten temat z osobami z otoczenia Trumpa, ale nie jest jasne, czy poruszył problem w bezpośredniej rozmowie z prezydentem USA - wynika z publikacji amerykańskiego dziennika.

Według "Washington Post" Barr może rozmawiać o swojej dymisji z osobami bliskimi prezydentowi licząc na to, że pogłoski o tym dotrą do prezydenta, a ten przestanie umieszczać na Twitterze wpisy dotyczące śledztw prowadzonych przez Departament Sprawiedliwości. Wpisy takie mogą być traktowane jako próby ingerowania prezydenta w działanie wymiaru sprawiedliwości.

Biały Dom i Departament Sprawiedliwości jak dotąd nie odniosły się do publikacji "Washington Post".

Trump mówił we wtorek, że ma pełne zaufanie do Barra. Wcześniej prokurator generalny stwierdził jednak w rozmowie z ABC News, że nie może właściwie wykonywać swoich obowiązków "ze stałym komentarzem w tle" i że "nadszedł czas, aby przestać tweetować o śledztwach kryminalnych Departamentu Sprawiedliwości".

We wtorek Trump w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie Air Force One przyznał, że jego zachowanie sprawia, iż praca prokuratora generalnego "jest trudniejsza". Dodał jednak, że Barr jest bardzo uczciwym człowiekiem.

Jednocześnie Trump stwierdził, że media społecznościowe "są dla niego bardzo ważne, ponieważ dają mu głos".

Barr wypowiedział się na temat wpisów Trumpa na Twitterze, po tym jak prokurator generalny zmienił decyzję prokuratury ws. Rogera Stone'a, przyjaciela Trumpa, który został w listopadzie skazany m.in. za składanie fałszywych zeznań przed Kongresem. Prokuratura domagała się dla niego siedmiu lat więzienia, ale Barr nakazał, by prokuratorzy domagali się łagodniejszego wyroku. Doszło do tego po tym, jak Trump napisał na Twitterze, że kara, jakiej prokuratura domaga się dla Stone'a jest "zbyt surowa".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA