fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Izba Reprezentantów potępia Trumpa za wpis na Twitterze

AFP
Izba Reprezentantów zagłosowała za rezolucją potępiającą Donalda Trumpa za jego "rasistowskie komentarze" pod adresem demokratycznych kongresmenek we wpisie na Twitterze.

Głosowanie, jak pisze Sky News, ma wymiar przede wszystkim symboliczny. To reakcja na wpis Trumpa, który stwierdził, że kongresmenki Partii Demokratycznej, powinny "wrócić do domu i naprawić swoje zepsute i nękane przez przestępczość kraje".

Trump wezwał też kongresmenki, aby przeprosiły za "język jakiego używają" i "straszne rzeczy, które mówią".

Prezydent USA nie wskazał, o kogo konkretnie mu chodzi, ale jego wpisy zdają się odnosić do Alexandrii Ocasio-Cortez z Nowego Jorku, Ilhan Omar z Minnesoty i Ayanny Pressley z Massachusetts oraz Rashidy Talib z Michigan.

Wszystkie one są obywatelkami USA, tylko Ilhan Omar przyszła na świat poza Stanami Zjednoczonymi (w Somalii).

"Jest interesujące zobaczyć 'progresywne' kongresmenki, które przybyły z krajów, których rządy są kompletną i całkowitą katastrofą, są najgorsze, najbardziej skorumpowane i nieudolne ze wszystkich rządów świata... teraz głośno i zjadliwie mówią mieszkańcom USA, najwspanialszego i najpotężniejszego narodu na Ziemi, jak powinien działać jego rząd" - napisał Trump.

Następnie Trump pytał, dlaczego Demokratki nie wrócą do swoich krajów i ich nie naprawią.

Za rezolucją potępiającą Trumpa zagłosowało 240 kongresmenów - w tym czterech Republikanów. Przeciw było 187. Demokraci od stycznia 2019 roku dysponują większością w Kongresie.

Rezolucja "potępia prezydenta Donalda Trumpa za rasistowskie komentarze, które legitymizują (...) rosnącą nienawiść wobec nowych Amerykanów i osoby różnych ras".

Dokument głosi też, że słowa Trumpa "nie przystają do Kongresu, ani do USA".

Rezolucja powołuje się też na Ronalda Reagana, który w 1989 roku mówił, że jeśli Stany Zjednoczone zamkną granice przed nowo przybyłymi (do kraju), wówczas "ich przywództwo w świecie wkrótce zostanie utracone".

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA