fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump uderza w Huawei. Podpisał zarządzenie

AFP
Prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy, aby chronić amerykańskie sieci komputerowe przed „zagranicznym zagrożeniem”.

Prezydent USA podpisał w środę zarządzenie wykonawcze, które ma uniemożliwić amerykańskim firmom korzystanie ze sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez firmy będące zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. W zarządzeniu nie wymieniono jednak nazwy żadnej konkretnej firmy.

Analitycy jednak sugerują, że zarządzenie prezydenta jest skierowane głównie przeciwko chińskiemu gigantowi telekomunikacyjnego Huawei. Wiele krajów zgłaszało wcześniej obawy, że Chiny mogą wykorzystać produkty firmy do prowadzenia nadzoru. Huawei - który jest największym na świecie producentem sprzętu telekomunikacyjnego - zaprzeczył, jakoby produkty firmy stwarzały jakiekolwiek ryzyko szpiegostwa lub sabotażu.

Zgodnie z oświadczeniem Białego Domu, zarządzenie Trumpa ma na celu „ochronę Ameryki przed zagranicznymi przeciwnikami, którzy aktywnie i coraz częściej tworzą i wykorzystują słabe punkty infrastruktury i usług technologii informacyjnych i komunikacyjnych”.

Zarządzenie daje sekretarzowi handlu prawo do „zakazywania transakcji stwarzających niedopuszczalne ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego” - czytamy w oświadczeniu.

Zarządzenie wykonawcze jest oparte na Ustawie o Uprawnieniach Nadzwyczajnych w zakresie Międzynarodowych Zagrożeń Ekonomicznych, która pozwala prezydentowi regulować kwestie handlu międzynarodowego w odpowiedzi na zagrożenia dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Po tym jak prezydent je podpisze, Departament Handlu będzie musiał stworzyć przepisy wykonawcze, na podstawie których będzie mógł np. wprowadzić dla amerykańskich spółek zakaz kupowania sprzętu Huawei i ZTE.

Wprowadzenie aktu prawnego uderzającego w chińskie koncerny telekomunikacyjne było rozważane przez administrację Trumpa od ponad roku. Do sięgnięcia po tę broń skłoniło Waszyngton zaostrzenie wojny handlowej między USA a Chinami.

Źródło: rp.pl/ BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA