Prezydent USA

Trump wylatuje do Europy. "Amerykanie płacą za dużo"

AFP
Prezydent Donald Trump przed wylotem do Europy na szczyt NATO w Brukseli i spotkanie z Władimirem Putinem ponownie skrytykował państwa europejskie za zbyt niskie kwoty przeznaczane na obronność.

Jutro rozpocznie się w Brukseli dwudniowy szczyt NATO. W ostatnich dniach prezydent USA Donald Trump nasilił swoją krytykę wobec państw, które nie przeznaczają 2 proc. PKB na obronność.

Zdaniem komentatorów, nieudany przebieg szczytu, a także zaplanowane na przyszły tydzień spotkanie Donalda Trump z prezydentem Władimirem Putinem może postawić pod znakiem zapytania kwestię obronności w Europie.

Dziś deklarację w sprawie bezpieczeństwa europejskiego podpisali sekretarz generalny NATO i szefowie instytucji UE. - Chciałbym zwrócić się bezpośrednio do prezydenta Trumpa, który niemal każdego dnia krytykuje Europę. Ameryko, doceniajcie swoich sojuszników. Nie macie ich tak wielu - powiedział Donald Tusk.

Przed wylotem do Europy Donald Trump zamieścił na Twitterze kilka wpisów. "Stany Zjednoczone wydają znacznie więcej niż państwa, które są chronione. To nie jest sprawiedliwe dla podatników w USA"  - napisał amerykański prezydent.

"Państwa członkowskie NATO muszą płacić więcej. Stany Zjednoczone muszą płacić mniej. To bardzo niesprawiedliwe" - dodał Trump.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL