Polityka

Donald Tusk do Donalda Trumpa: Doceniajcie sojuszników. Nie macie ich wielu

AFP
Deklarację w sprawie bezpieczeństwa europejskiego podpisali dziś sekretarz generalny NATO i szefowie instytucji UE. Donald Tusk zwrócił się do prezydenta USA Donalda Trumpa.

Po podpisaniu deklaracji szef Rady Europejskiej powiedział, że oznacza to kolejny poziom współpracy między NATO a Unią Europejską.

Jednocześnie odniósł się do krytycznych słów Donalda Trumpa. Prezydent USA zarzuca europejskim członkom NATO, że za mało przeznaczają pieniędzy na obronność.

- Chciałbym zwrócić się bezpośrednio do prezydenta Trumpa, który niemal każdego dnia krytykuje Europę. Ameryko, doceniajcie swoich sojuszników. Nie macie ich tak wielu - powiedział Donald Tusk.

W środę i czwartek odbędzie się w Brukseli szczyt NATO. Do Europy przyjedzie amerykański prezydent. W przyszłym tygodniu spotka się w Helsinkach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

 

Donald Trump zmienia priorytety

Ameryka prowadzi globalną grę, a w niej największym wyzwaniem stały się Chiny, a nie jak kiedyś Związek Radziecki, a potem Rosja. W ten sposób z perspektywy Waszyngtonu zniknął główny powód utworzenia Sojuszu, a prezydent USA może pozwolić sobie na lekceważenie europejskich sojuszników. Atakuje ich za zbyt małe wydatki na obronę, współpracę z Iranem, politykę handlową. Mówić o transatlantyckiej wspólnocie jest coraz trudniej. Czytaj więcej

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL