Prezydent USA

Trump grozi wstrzymaniem pomocy dla Palestyńczyków

AFP
Jeśli Autonomia Palestyńska nie zacznie uczestniczyć w rozmowach pokojowych z Izraelem, Stany Zjednoczone przestaną udzielać jej pomocy finansowej - zagroził na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Już wcześniej ambasadorka USA przy ONZ Nikki Haley ostrzegała, że Stany Zjednoczone będą się "uważnie przyglądać", jak poszczególne kraje będą głosować w kwestii uznania Jerozolimy za stolicę Izraela, którą to decyzję podjął Donald Trump.

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło 21 grudnia ub. roku rezolucję, w której  żąda od Donalda Trumpa cofnięcia tej decyzji.W podjętej uchwale zaznaczono, że status Jerozolimy może być ustalony jedynie w drodze negocjacji.

Uchwałę przyjęło 121 państw, przeciwko było 9, od głosu wstrzymało się 35, w tym m.in. Polska, Węgry i Czechy, a 21 państw w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu.

Palestyna uznała wyniki głosowania za swój sukces i zapowiedziała kontynuowanie  na wszystkich możliwych międzynarodowych forach starań o zakończenie "izraelskiej okupacji".

Postawa Palestyńczyków spowodowała krytykę Donalda Trumpa, który w dwóch wczorajszych tweetach zapowiedział, że rozważy dalszą pomoc finansową dla Autonomii.

"Nie tylko Pakistanowi płacimy miliardy dolarów za nic, ale również wielu innym krajom. Na przykład Palestyńczykom setki milionów dolarów rocznie, nie doczekawszy się ani uznania, ani szacunku. Nie chcą nawet uczestniczyć w pokojowych negocjacjach. Odłożyliśmy na bok najcięższą sprawę - Jerozolimy. Izrael wie, że będzie musiał płacić więcej, ale Palestyńczycy nie są gotowi. Dlaczego więc mielibyśmy w przyszłości płacić im tak dużo?" - napisał Trump.

Groźby Trumpa mogą dotyczyć zakończenia finansowania działalności UNWRA - funkcjonującej od 1949 roku Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie.

UNWRA zajmuje się przede wszystkim pomocą humanitarną dla palestyńskich uchodźców w kilkudziesięciu obozach na terenie Syrii, Libanu i Jordanii.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL