fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Kara 1 mln zł za produkcję „dopalaczy” w Polsce

Fotolia.com
Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że w lipcu 2017 r. funkcjonariusze CBŚP przy udziale pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej zlikwidowali w północnej Polsce nielegalne laboratorium produkujące nowy syntetyczny narkotyk o nazwie 4-chlorometkatynon (4CMC), będący składnikiem popularnych „dopalaczy”.

Na miejscu zabezpieczono łącznie 128 kg tej substancji w różnej fazie produkcji, w tym ponad 56 kg gotowego produktu, z którego można przygotować ok. 2 mln dawek aktywnych nowego narkotyku o wartości czarnorynkowej nawet 2,5 mln zł

Niezależnie od postępowania prokuratorskiego, obejmującego szereg przestępstw, w tym dotyczących prowadzenie zorganizowanej grupy przestępczej, zgodnie z art. 52a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, właściwy organ PIS nałożył w styczniu 2017 r. na pierwszego z uczestników tego nielegalnego przedsięwzięcia, karę 1 mln zł za wytwarzanie w okresie co najmniej od maja do lipca 2017 r produktu zawierającego substancję 4CMC. Strona złożyła odwołanie od tej decyzji do organu wyższej instancji, które w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy nie zostało uwzględnione. Karze, zgodnie z prawem, nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Na wysokość kary wpłynęła wyjątkowa szkodliwość opisywanego procederu w tym znaczna ilość wytworzonej nielegalnie substancji. Wymierzenie kary w maksymalnie przewidzianej prawem wysokości, świadczy o stanowczości służb państwowych w walce z niebezpiecznym zjawiskiem, jakim są obecnie narkotyki nowej generacji, zwane potocznie „dopalaczami". Było to również możliwe dzięki wzorowej współpracy PIS z Policją i organami prokuratury - podaje GIS.

Źródło: GIS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA