fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Politycy PO na szubienicach. Jest ostateczna decyzja prokuratury

Fotorzepa/Robert Wójcik
Katowicka prokuratura podtrzymała decyzję o umorzeniu śledztwa w sprawie zorganizowanej ponad trzy lata temu w Katowicach manifestacji, której uczestnicy powiesili zdjęcia europosłów na szubienicach - informuje tvn24.pl.

W połowie listopada 2017 r. rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności poparli posłowie: Michał Boni, Danuta Huebner, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Julia Pitera i Róża Thun. To ich zdjęcia uczestnicy manifestacji zawiesili na szubienicach. W grupie tej był zresztą pracownik gliwickiego sądu, oddelegowany do resortu sprawiedliwości (z delegacji go odwołano). Zorganizowano ją 25 listopada 2017 r. na placu Sejmu Śląskiego; w zgromadzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób.

W tej sprawie doniesienie do katowickiej prokuratury złożyli członkowie śląskiego Komitetu Obrony Demokracji, oskarżając organizatorów manifestacji o stosowanie gróźb ze względu na przynależność polityczną oraz nawoływanie do zbrodni.

W listopadzie 2019 roku prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa i umorzyła sprawę.

Zdaniem prokuratury inscenizacja polegająca na wieszaniu portretów polityków na konstrukcjach naśladujących szubienice „miała charakter symboliczny, nawiązujący do historycznych wydarzeń z XVIII wieku, a utrwalonych na obrazie Jana Piotra Norblina" - uznali prokuratorzy.

Według organów ścigania uczestnicy zorganizowanego przez środowiska narodowe zgromadzenia, podczas którego na szubienicach wieszano zdjęcia europosłów PO, nie złamali prawa.

W lutym 2020 roku Sąd Okręgowy w Katowicach uchylił decyzję prokuratury.

Teraz, jak informuje tvn24.pl, katowicka prokuratura podtrzymała decyzję o umorzeniu śledztwa. Poinformowała, że "na postanowienie to zażalenie nie przysługuje". Europosłanka Platformy Obywatelskiej Róża Thun, która opublikowała w internecie pismo z tą decyzją, zapowiedziała oddanie sprawy do sądu.

"Znamienne! Prokuratura Ziobry ostatecznie umarza śledztwo ws. wieszania wizerunków europosłów na szubienicach. Wnoszę akt oskarżenia bezpośrednio do sądu przeciwko organizatorom symbolicznej egzekucji w Katowicach" – napisała europosłanka na Twitterze.

Źródło: rp.pl / tvn24.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA