fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Kaczyński: Agenda Polski w UE - nie kłanianie się w pas

Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Polska jest dziś zarówno pod względem społecznym, jak i gospodarczym inna niż cztery lata temu - powiedział podczas debaty po exposé premiera prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

W Sejmie trwa debata po wygłoszonym przez premiera Mateusza Morawieckiego exposé.

- Wysłuchaliśmy wystąpienia pełnego faktów, liczb, różnych wątków. które przedstawia spójną koncepcję naszej przyszłości - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, który jako pierwszy zabrał głos w debacie po exposé.

Według niego można powiedzieć, że przed Polską otworzyło się okno możliwości, by zapewnić społeczeństwu to, co mu się należy, czyli europejski poziom życia. - I trzeba z tego skorzystać - zaznaczył Kaczyński.

Czytaj także:
Prezydent Duda chwali exposé premiera Morawieckiego

Zdaniem prezesa PiS, wystąpienie premiera Morawieckiego miało charakter przekonującego planu, zawierało także diagnozę nieporządku, który panuje na świecie oraz gwałtownie zachodzących zmian w światowej gospodarce.

Były premier mówił, że sytuacja jest trudna, ale otwiera możliwości działań, które będą zmierzały do realizacji celów zapowiedzianych w exposé.

- Polska jest dziś zarówno pod względem społecznym, jak i gospodarczym inna niż cztery lata temu - ocenił.

Jarosław Kaczyński mówił też o wartościach. Zaznaczył, że siłą napędzającą są ideały. Ocenił, że pustka aksjologiczna to zniszczenie. - To sytuacja, która nie sprzyja niczemu dobremu, a z całą pewnością nie sprzyja sukcesom - podkreślił.

Zaznaczył, że wśród ideałów polskich na pierwszym miejscu "z całą pewnością jest wolność", a wartością jest też zaufanie, często biorące się ze spełnionych obietnic. Według Kaczyńskiego, PiS spełniło swe obietnice i dokonało odnowy polskiej demokracji.

Zdaniem prezesa PiS, wszystko musi opierać się na fundamencie, jakim jest polska rodzina - "rodzina rozumiana tradycyjnie", przyjmująca formę związku kobiety i mężczyzny.

Prezes PiS mówił też o danych wskazujących na wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa wśród Polaków. Dodał, że w sferze międzynarodowej jedynym gwarantem bezpieczeństwa mogą być Stany Zjednoczone.

Odnosząc się do kwestii oświaty prezes PiS mówił, że należy odrzucić wrogą socjalizację.

Były premier podkreślał, że należy dążyć do normalności. - Normalność powinna towarzyszyć nam we wszystkim - dodał.

Kaczyński poruszył też temat Unii Europejskiej. Według niego, UE jest dziś w kryzysie.

- Unia musi z tego kryzysu wyjść, podejmując rzeczywiste działania tam, gdzie one są potrzebne - powiedział. Według prezesa PiS, UE powinna wrócić do traktatów, opanować uzurpację, walczyć z rajami podatkowymi oraz "ze sferą patologii, która tam istnieje".

- I to jest polska agenda w Unii, nie kłanianie się w pas, nie zgoda na wszystko - mówił Kaczyński.

- Wszystko jest możliwe, tylko potrzebny jest patriotyzm i dobra wola, a nie partykularyzm - podkreślił, odnosząc się do przyszłości Polski. Jako przykład państwa, w którym osiągnięto ponadpartyjne porozumienie wskazał Irlandię.

Prezes PiS zwrócił się do posłów o poważne rozpatrzenie propozycji wygłoszonych przez premiera.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA