fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Czarnecki: Roszczenia są elementem pojednania

Ryszard Czarnecki
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Relacje z Niemcami trzeba opierać na fundamencie, jakim jest pojednanie i przebaczenie, ale elementem tego pojednania jest kwestia realizacji roszczeń odszkodowawczych - powiedział w TVN24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Czarnecki komentował wczorajsze przemówienie prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, który podczas uroczystych obchodów rocznicy wybuchu 80. II wojny światowej w Wieluniu poprosił Polaków o przebaczenie.

Według europosła był to ważny gest ze strony prezydenta Niemiec, ale równie ważne było przypomnienie, które padło z ust premiera Morawieckiego,  że to Polacy są narodem ofiar i mają prawo do roszczeń.

Czarnecki stwierdził, że "słowami nie da się zamknąć pewnego okresu" i to dobrze, że Steinmeier przeprosił, ale nie przekreśla to kwestii reparacji w przypadku Polski czy Grecji.

- Relacje z Niemcami trzeba opierać na fundamencie, jakim jest pojednanie i przebaczenie, ale elementem tego pojednania jest kwestia realizacji roszczeń odszkodowawczych - powiedział Czarnecki.

Europoseł PiS podkreślił, że polskie władze podchodzą do sprawy roszczeń odszkodowawczych "na poważnie" i będą się ich stanowczo domagać. Za sukces uznał przeniesienie tej kwestii na poziom "oficjalnych rozmów politycznych".

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA