fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Macierewicz: Nie jesteśmy skazani na Brukselę

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Nie jesteśmy skazani na Unię Europejską. Alternatywą jest związek państw Europy Środkowej w sojuszu Stanami Zjednoczonymi - uważa szef MON Antoni Macierewicz.

Antoni Macierewicz komentował dziś w Polskim Radiu pojawiające się od czasu do czasu stwierdzenie, że Polska ma niewiele narzędzi, by walczyć o swoją pozycję w Unii Europejskiej, ze "porywa się z motyką na słońce".

- Ja nie wiem, czy to jest słońce - stwierdził polityk. - Powiem uczciwie, że taką ideą zaślepieni  byli ludzie ze środowisk dawnej Unii Wolności, PO, SLD. Oni byli zaślepieni Moskwą,  a później niestety zaślepiła ich Bruksela. Oczywiście, Unia Europejska ma swoje  dobre strony i Polska powinna z nich korzystać nawet za wysoką cenę, ale nie za wszelką. Ale trzeba sobie zdawać sprawę również z ograniczeń, jakie są związane z UE.

Zdaniem Macierewicza na poziomie gospodarczym Polska "może korzystać", ale żeby korzystać, trzeba o to umieć realnie walczyć. Fundamentem zaś realnej walki, jak mówił były szef MON, jest "pokazanie, że mamy alternatywę".

Alternatywą tą według Macierewicza jest związek państw Europy Środkowej w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi.

- Nie jesteśmy skazani na Brukselę, nie jest tak, że możemy być tam traktowani jak ubodzy krewni, a przecież od pół roku tak jesteśmy traktowani - mówił.

Polityk mówił, że rzad rezygnuje z kolejnych elementów swojego programu, na przykład w sferze reformy sądownictwa, a Bruksela mówi "więcej, więcej, więcej".

- Dobrze, że zostało powiedziane dosyć, bo tak trzeba rozmawiać z ludźmi, którym się wydaje, że kompromis to jest dyktat jednej strony - mówił Antoni Macierewicz. - Nie, kompromis to jest porozumienie, znalezienie wspólnej płaszczyzny satysfakcjonującej obie strony. 

Źródło: Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA