fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsekwencje prowadzenia auta mimo zatrzymania prawa jazdy

AdobeStock
Jeśli ktoś kierował autem mimo zatrzymania mu prawa jazdy, to zasadne jest wydanie kolejnej decyzji, tym razem o przedłużeniu zatrzymania dokumentu na dalszych sześciu miesięcy.

W wyroku z 19 lipca 2019 r. (sygn. I OSK 2571/18) Naczelny Sąd Administracyjny określił początek biegu terminu zatrzymania dokumentu prawa jazdy w przypadku, gdy w okresie oznaczonym w decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy taka osoba prowadziła pojazd mechaniczny.

Wspomniany wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Skarżący został zatrzymany przez policję z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. W momencie kontroli nie miał przy sobie prawa jazdy. Wobec tego informację o tym wykroczeniu przekazano prezydentowi miasta, który wydał w listopadzie 2015 r. decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące oraz nakazał zwrot dokumentu. Decyzja ta została uchylona przez organ odwoławczy.

Czytaj także: Akcja "Kacyk" - drogówka stanie na zakazie i namierzy pirata z pobocza

W marcu 2016 r. prezydent wydał kolejną decyzję o takiej samej treści. Rozpatrując zaś sprawę, SKO utrzymało w mocy tę decyzję, a sąd administ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA