W nocy z 24 na 25 października wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3. na godz. 2. Zmianę odczują między innymi podróżujący koleją. 13 pociągów PKP Intercity zatrzyma się na godzinny postój na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z rozkładem jazdy - informuje kolejowy przewoźnik.

Zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Poprzednie obowiązywało do 2016 roku. Na początku listopada 2016 roku rząd wydał rozporządzenie, które przedłuża stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

W marcu 2019 r. Parlament Europejski zatwierdził przepisy o zniesieniu zmiany czasu od 2021 roku. Państwa członkowskie miałyby zachować prawo do decyzji o swojej strefie czasowej. W sierpniu Komisja Europejska uruchomiła konsultacje online obywatele UE mogli się na ten temat wypowiedzieć. W ankiecie wzięło udział 4,6 mln osób, z których aż 84 proc. opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. We wrześniu Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. Trwają nadal prace nad tym projektem, co oznacza, że nadal zmieniamy czas zimowy na letni i na odwrót. Na czas letni przejdziemy w nocy z soboty 28 marca na niedzielę 29 marca 2020 r.

Polska jest jednym z blisko siedemdziesięciu krajach na świecie, w którym stosowana jest zmiana czasu (w Europie nie przeprowadzają jej Islandia, Rosja i Białoruś). Zmiana czasu z letniego na zimowy nie przyjęła się w Azji. Dziś w nocy zegarków nie muszą przestawiać m.in. Chińczycy, Japończycy czy Koreańczycy. Choć wcześniej część państw podejmowała próby wprowadzenia czasu letniego, nie spotkało się to z aprobatą społeczeństw.