Reklama
Rozwiń

Czy radny musi mieszkać na obszarze gminy?

Wyprowadzenie się przez radnego z gminy, w której został wybrany, powoduje wygaśnięcie jego mandatu. Ze zmianą stałego zamieszkania nie można jednak utożsamiać sytuacji, gdy radny wykonuje poza gminą swoje obowiązki zawodowe lub inną działalność.

Publikacja: 06.03.2018 05:40

Sesja rady gminy

Sesja rady gminy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Radny, z uwagi na swoje obowiązki zawodowe (prowadzenie szkoleń), przebywa często poza gminą, w której został wybrany. W gminie ma jednak dom, w którym mieszkają jego żona i dziecko. Czy wykonywanie przez niego obowiązków poza gminą może doprowadzić do wygaśnięcia mandatu radnego?

Nie. W art. 383 § 1 pkt 2 kodeksu wyborczego (dalej k.w.) przewidziano, że wygaśnięcie mandatu radnego następuje m.in. w przypadku utraty przez niego prawa wybieralności. W myśl art. 11 § 1 pkt 5 k.w. prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego (w tym rady gminy) przysługuje osobie mającej prawo wybierania tych organów. Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do rady gminy ma obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który:

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono