fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Na urlopie wychowawczym będzie 400 zł na każde dziecko

www.sxc.hu
Dodatek do zasiłku rodzinnego będzie przysługiwał do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy sześć lat

Posłowie rozdają rodzicom pieniądze coraz śmielej. W środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny poparli poprawkę do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych zwiększającą dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Wynoszący 400 zł dodatek będzie podwyższany o taką kwotę na każde kolejne dziecko. Wypłacany będzie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy sześć lat, a na dziecko niepełnosprawne aż do ukończenia 18 lat.

Na taką podwyżkę będzie można liczyć zarówno w razie urodzenia podczas porodu więcej niż jednego dziecka, jak i na inne dzieci, jeśli to nie w związku z opieką nad nimi udzielono rodzicom urlopu.

Pierwotna wersja projektu przewidywała, że rodzice na wychowawczym otrzymają dodatek do zasiłku rodzinnego wyższy o 200 zł na drugie i każde kolejne dziecko, którym się opiekują. Pod warunkiem, że dziecko nie ukończy pięciu lat. Projekt budził jednak wątpliwości natury konstytucyjnej.

– Zmiany do projektu wprowadzamy w związku ze zmianą kodeksu pracy, która wejdzie w życie 2 stycznia 2016 r. – tłumaczyła Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka PO, członek Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych też ma zacząć obowiązywać w tym czasie.

Obecnie art. 10 ust. 2 ustawy stanowi, że dodatek przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie. Budzi to wątpliwości, czy w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka wymiar świadczenia wynosi 400 zł, czy wielokrotność tej kwoty, zależną od liczby urodzonych dzieci. Dlatego o jego zmianę apelował Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

Wykładni niejednoznacznych przepisów dokonał Naczelny Sąd Administracyjny. Orzekł, że rodzice, którzy są na urlopie wychowawczym z racji urodzenia np. bliźniaków i mają dochód uprawniający do zasiłku rodzinnego, powinni otrzymać po 400 zł miesięcznego dodatku na każde z bliźniąt.

– Nasz projekt idzie dalej niż wykładnia NSA, bo przewiduje wypłatę wyższego dodatku nie tylko za opiekę nad bliźniętami czy trojaczkami, ale także nad innymi dziećmi – zaznacza posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

Okres wypłacania dodatku po zmianie prawa będzie wynosił jak dotychczas 24 miesiące. Wyjątkiem będą dzieci niepełnosprawne, na które dodatek będzie przysługiwać o trzy lata dłużej. Wszczęcie postępowania w sprawie podwyższenia już wypłacanego dodatku do zasiłku rodzinnego nastąpi z urzędu.

etap legislacyjny: przed drugim czytaniem

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA