fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Mama 4 plus - Emerytury matczyne także dla matek zastępczych

Adobe Stock
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła poprawkę przyznającą świadczenie dla kobiet, które wychowują nie swoje dzieci.

– Chcemy, by emerytura matczyna przysługiwała także matkom zastępczym w rodzinach niezawodowych, będziemy zgłaszać taką poprawkę – zapowiedziała Anita Czerwińska, posłanka PiS. W środę Sejm debatował nad rządowym projektem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Poprawka do ustawy została zgłoszona i przyjęta na posiedzeniu komisji.

Czytaj też:

O włączenie do grupy uprawnionych do matczynych emerytur matek z pieczy zastępczej apelowały w czasie konsultacji publicznych organizacje działające na rzecz rodzicielstwa zastępczego. Ich zdaniem regulacja z projektu umniejsza znaczenie osób, które podjęły się wychowania nie swoich dzieci, i zniechęca do pieczy kolejne rodziny.

Resort rodziny i pracy w odniesieniu do przesłanych uwag uznał, że opieka zastępcza powinna być tymczasowa. Po jej ustaniu matka zastępcza ma wrócić do pracy. Na posiedzeniu komisji jednak tę poprawkę poparł.

Ustawa ma zostać uchwalona podczas tego posiedzenia. Większość ugrupowań zadeklarowała poparcie. Podkreślano, że dopłatę do emerytur powinny otrzymać także matki czworga dzieci, które pracowały zawodowo. Ale ta poprawka przepadła.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA