fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Powstanie Warszawskie

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas prosi o przebaczenie. "Wstyd mi"

AFP
W związku z przypadającą dziś 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego szef MSZ Niemiec Heiko Mass powiedział, że jest mu "wstyd za to, co Niemcy wyrządzili Polsce".

Niemiecki minister Heiko Mass i szef MSZ Jacek Czaputowicz wzięli udział w uroczystościach w Muzeum Powstania Warszawskiego.  

- Warszawa została zniszczona, ale nie została złamana. Obywatelki, obywatele Polski nie dopuścili do tego - ani ci, którzy 1 sierpnia 44 r. uczestniczyli w zrywie lub wspierali powstańców, ani kolejne pokolenia, które odbudowały Warszawę - powiedział szef MSZ Niemiec.

Maas przyznał, że jego kraj ponowi odpowiedzialność za to okrucieństwo. - Zniszczenie Warszawy było świadomym ciosem zadanym po to, żeby unicestwić wszystko, co składa się na polską tożsamość - mówił.

Czytaj także: Trzaskowski: Zbrodniarze próbowali zetrzeć to miasto

- Chciałbym prosić naród polski o przebaczenie, wstyd mi za to, co Niemcy wyrządzili Polsce - dodał minister.

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło powstanie warszawskie - słabo uzbrojeni żołnierze podziemnej Armii Krajowej stanęli do walki z regularnymi jednostkami Wehrmachtu. Według pierwotnych planów powstanie miało trwać kilka dni, jednak ostatecznie - wobec powstrzymania przez Józefa Stalina ofensywy Armii Czerwonej - powstańcy walczyli 63 dni, a 2 października musieli skapitulować przed Niemcami. W czasie Powstania Warszawskiego zginęło lub zostało rannych ok. 20 tys. żołnierzy niemieckich. Powstańcy stracili ok. 10 tys. żołnierzy. W wyniku walk zginęło też ok. 200 tys. mieszkańców miasta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA