fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Klinowski: Porozumienie otworzyło się na młode roczniki

Marcel Klinowski
tv.rp.pl
- W tej chwili mamy około dwóch tys. członków, którzy płacą składki. Zmieniliśmy strukturę ugrupowania z wojewódzkiej na okręgową. Weszły do nas nowe środowiska - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Marcel Klinowski, członek prezydium partii Porozumienie.

- Porozumienie ma duży wpływ na zmianę w ordynacji do samorządu. Przeforsowaliśmy wydłużenie kadencji do 5 lat, naszym zdaniem 10 lat to bardzo dużo czasu dla samorządu na realizację inwestycji - mówił Klinowski. - Widzimy naturalny kierunek w ograniczeniu samorządów do dwóch kadencji i późniejszą możliwość uczestnictwa lokalnych polityków w polityce ogólnokrajowej - dodał.

Pytany o rozwój swojej partii Porozumienie gość Tomasza Krzyżaka zapowiedział, że w wyborach samorządowych przedstawiciele ugrupowania będą startować we wspólnym komitecie z PiS. - W tej chwili mamy ok dwóch tys. członków, którzy płacą składki. Zmieniliśmy strukturę ugrupowania z wojewódzkiej na okręgową. Weszły do nas nowe środowiska, republikanie i osoby związane z wolnym rynkiem. Współpracujemy z wójtami i burmistrzami niektórych miast - mówił Klinowski.

- W wielu miejscach jest duża luka pokoleniowa, mamy osoby, które są po sześćdziesiątym roku życia, to zjawisko występuje nie tylko w polityce, ale również w innych branżach w Polsce. Zmiany idą od prawej strony politycznej, Porozumienie otworzyło się na młode roczniki – dodał.

Klinowski oceniając nowego premiera Mateusza Morawieckiego stwierdził, że "traktuje on kwestie rządu bardzo zadaniowo". - Jeżeli chodzi o imigrantów z kierunku wschodniego, to wiedziemy prym na poziomie całej Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że na wschodniej Ukrainie są działania wojenne i musimy być przygotowani, że tak jak w latach 90., będą przybywać uchodźcy do Polski – powiedział.

Pytany czy w rządzie Beaty Szydło powinien powstać specjalny pełnomocnik do spraw związanych z uchodźcami i kontaktu z instytucjami europejskimi zajmującymi się tym problemem, odpowiedział że to jest rola sekretarza stanu w MSZ. - To jest rola dla ministra Szymańskiego, który pracuje całkiem sprawnie. Być może potrzebuje jeszcze wsparcia i moim zdaniem Beata Kempa jako doświadczony urzędnik będzie mogła pomóc w koordynacji pracy – ocenił.

Pytany o ustawę Jarosława Gowina o szkolnictwie wyższym, odpowiedział że należy jeszcze ją dopracować. - Ten projekt jest konsultowany ze środowiskami akademickimi, a w mojej opinii zapewnia rozwój uczelni także w ramach Polski powiatowej. Prowadzimy konsultacje w tej kwestii z osobami z rządu. Naturalnym jest, że jak mamy poważny projekt ustawy, to jest dogłębnie dyskutowany. Wiemy, że Mateusz Morawiecki też wspiera ten projekt – podkreślił.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA