fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Roszady na szczytach MSWiA. Kamiński rośnie w siłę

Maciej Wąsik
Kancelaria Premiera
Rosną wpływy koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego – jego najbliższy współpracownik został wiceszefem MSWiA.

– Tworzy się układ zamknięty, pozbawiony kontroli – ocenia tę zmianę personalną poseł Jan Grabiec z PO, członek sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jarosław Zieliński o swoim odejściu poinformował na Twitterze. „Kończę pracę w MSWiA z poczuciem dobrze wykonanych zadań, których efekty ocenili Wyborcy, a obraz medialny skoryguje czas. W Polsce żyje się bezpiecznie, służby, które nadzorowałem, działają sprawnie" – napisał Zieliński, dziękując „wszystkim za współpracę przez ostatnie 4 lata. Dalej służymy Polsce" – zaznaczył.

Jego miejsce zajmie Maciej Wąsik, zastępca Mariusza Kamińskiego – szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych. Wąsik – co także podał na TT – będzie nadal pełnił funkcję sekretarza Kolegium ds. Służb Specjalnych.

Spekulacje o tym, że Jarosław Zieliński nie utrzyma się w nowym rządzie na stanowisku, jakie zajmował od czterech lat (został wiceszefem MSWiA w 2015 r., kiedy premierem była Beata Szydło), mówiło się od kilku miesięcy.

Wyraźnym sygnałem – swoistym wotum nieufności wobec Zielińskiego ze strony szefa MSWiA – było okrojenie jego kompetencji i odebranie mu (na początku września) nadzoru nad służbami mundurowymi, w tym policją, Strażą Graniczną i strażą pożarną, które mu podlegały. Zdecydował o tym minister Mariusz Kamiński, który wtedy osobiście przejął nadzór nad dotychczasowymi obowiązkami Zielińskiego.

Powołany na wiceministra Maciej Wąsik należy do najbardziej zaufanych ludzi Mariusza Kamińskiego. To jeden z jego najbliższych współpracowników. Współtworzył z Kamińskim CBA, gdzie w latach 2006–2009 był także jego zastępcą.

Wraz z powołaniem Macieja Wąsika – jak podaje biuro prasowe resortu – zmieni się zakres obowiązków poszczególnych członków kierownictwa MSWiA. Nową decyzję kompetencyjną minister Kamiński podpisze w najbliższych dniach. Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że Maciej Wąsik nie przejmie nadzoru nad całością służb mundurowych – ma nadzorować tylko Służbę Ochrony Państwa oraz straż pożarną. Największa ze służb – policja – nadal ma pozostać w nadzorze Mariusza Kamińskiego.

Jak zmiany personalne w „siłowym" resorcie ocenia opozycja? – To konsolidacja władzy nad służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo państwa w rękach Mariusza Kamińskiego. Jeśli jedna grupa towarzysko-polityczna opanuje służby mundurowe i służby specjalne, to istnieje obawa, że nie będzie funkcjonowała kontrola legalności działań służb jako całości – mówi poseł Jan Grabiec. – A sytuacja sprawdzania Mariana Banasia jako ministra finansów i szefa KAS pokazuje, jak ważna jest wzajemna kontrola służb – dodaje poseł Grabiec.

Otwarte na współpracę są policyjne związki. – Odejście wiceministra Zielińskiego to dla środowiska dobra informacja – uważa Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów. – Teraz dla nas najważniejsza jest pełna realizacja porozumienia, które zawarliśmy z ministrem Brudzińskim. Deklaruję pełną współpracę z każdym ministrem, który będzie nadzorował policję – zaznacza.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA