fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Komu w Rosji żyje się dobrze pod rządami Putina

AFP
Prezydent „zapomniał o prostych ludziach", a swoją władzę opiera na służbach specjalnych, armii, oligarchach i biurokracji.

Tak Rosjanie opisują szefa państwa w najnowszym sondażu niezależnego ośrodka socjologicznego Centrum Lewady.

Jednocześnie nadal 1/5 pytanych uważa, że Putin „nie ma wad i podoba im się wszystko, co robi". Ale już tylko 2 proc. poczytuje mu na plus przyłączenie Krymu.

Ponad połowa badanych sądzi, że prezydent „ponosi odpowiedzialność za wszystkie problemy, przed jakimi kraj stanął w czasie jego rządów". Jednocześnie jednak 19 proc. jest przekonanych, że wszystko robi dobrze, a winni są „skorumpowani i niedbali urzędnicy" lub „okoliczności zewnętrzne".

Aż 58 proc. badanych sądzi, że „prawda o stanie kraju jest przed nim ukrywana". Jednak w ciągu ostatnich 10 lat liczba tych ostatnich utrzymywała się na podobnym poziomie (55 – 56 proc.).

Od 1/4 do ponad połowy respondentów wskazuje służby specjalne, armię, MSW, oligarchów i bankierów, państwową biurokrację oraz dyrektorów państwowych przedsiębiorstw jako tych, w czyim imieniu rządzi Putin i którym dobrze się żyje pod jego rządami.

Z zalet prezydenta najbardziej cenione są „zdecydowanie, siła, męskość, siła woli, wiara w siebie". Ale też to, że „broni (Rosję) przed Zachodem". Ilość osobistych pochwał pod jego adresem każdorazowo wywołuje dyskusję o istnieniu kultu Putina, czemu Kreml energicznie zaprzecza.

„Granitowy, Boży posłaniec, superbohater, wujek Wowa" – tak z kolei opisywano Putina w rosyjskich pieśniach i piosenkach w ciągu ostatnich 15 lat. W jednej z pierwszych (z 2001 roku) śpiewano: „W pustym polu – system „Grad" (rodzaj katiuszy – red.), za nami Putin i Stalingrad".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA