fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Siemoniak: Polacy nie będą walczyć w Syrii

Tomasz Siemoniak
Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Amerykanie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że Zachód nie może się zgodzić na to, że ustępstwa Rosji w sprawie Syrii mają przynieść ustępstwa w sprawie Ukrainy lub sankcji. Prezydent Obama to wie i nie pozwoli, żeby taka transakcja była w ogóle rozważana – mówił Tomasz Siemoniak w Radiu Zet.

Innego zdania niż Tomasz Siemoniak był wczorajszy gość Moniki Olejnik, Aleksander Kwaśniewski, który ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość, które sprzeciwia się przyjęciu do Polski uchodźców, wspiera Rosję, która stara się zmuście Zachód do ustępstw w sprawie sankcji gospodarczych i Ukrainy. - Dziś odmawiamy przyjęcia uchodźców, jutro tracimy Ukrainę. To jest rachunek, na który musi dziś odpowiedzieć PiS – mówił były prezydent w audycji „Gość Radia Zet".

„Świat dojrzewa do rozwiązania z udziałem Asada"

Wicepremier i minister obrony narodowej w audycji Moniki Olejnik w Radiu ZET komentował wczorajszą, trwającą półtorej godziny rozmowę Baracka Obamy z Władimirem Putinem, która dotyczyła Syrii i Ukrainy. Barack Obama chce, aby zakończenie wojny domowej oznaczało odejście prezydenta Asada, który cztery lata temu zaczął strzelać do demonstrantów, co stało się przyczyną krwawej wojny domowej, w której zginęły setki tysięcy osób, a miliony zostały zmuszone do ucieczki. Prezydenta Syrii chroni Rosja, która argumentuje, że bez niego proces pokojowy jest niemożliwy do realizacji.

- Widać, że nie ma innego wyjścia, a priorytetem jest to, żeby przestali ginąć ludzie. Będziemy świadkami rozwiązania, w którym wszystkie strony, z wyjątkiem Państwa Islamskiego, usiądą do negocjacji – mówił Siemoniak.

Wykluczył, aby polscy żołnierze mieli brać udział w walkach w Syrii. – Nie ma takiego pomysłu, nie ma takiego projektu – uciął, podkreślając, że żaden z sojuszników Polski nie zamierza prowadzić operacji lądowej w Syrii.

Źródło: Radio Zet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA